Transseksüalizm tanılı karşı cins hormon replasman tedavisi alan bireylerin metabolik parametrelerinin retrospektif incelenmesi
Effects of cross-sex hormone treatment on metabolic parameters in transsexual indivuduals: A retrospective research
  1. Tez No: 655746
  2. Yazar: PINAR TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE FÜSUN SAYGILI, DOÇ. DR. BANU PINAR ŞARER YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Transseksüalizm tanılı bireylerde cerrahi ve hormonal prosedürlerle karşı cinsiyet özellikleri geliştirilmesi temel prensiptir. Trans bireylerin hormon tedavisi endokrinologların çok önemli bir rol oynadığı multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir. Hormon tedavisinin, kısa ve orta vadede kabul edilebilir derecede güvenli olduğunu, endişe duyulan etkilerin suprafizyolojik dozlarda ortaya çıktığını gösteren çalışmalar olmakla birlikte ; transseksüel bireylerin hormon tedavisinin sağlanmasında ve takibinde yeterli bilgi ve deneyimin olmaması sağlık hizmetlerinin önünde bir engeldir. Gereç ve Yöntem: 2010-2020 yılları arasında Ege Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı Polikliniğine başvurmuş ve transseksüalizm tanısı ile hormon replasman tedavisi başlanmış bireyler dahil edilmiştir. 326 dosya retrospektif olarak taranarak, 167 bireyin analizleri yapılmıştır. Bireylerin hormon tedavisine başlamadan önceki metabolik parametreleri ile hormon tedavisi sonrası 3-6.ay , 1. yıl ve 2.yıl takiplerindeki metabolik parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Endokrinoloji kliniği başvurusu yapıp hormon tedavisi başlanan trans bireylerin %51'i takibe devam etmiştir. Bu bireylerin de %95 ini trans erkek bireylerin oluşturduğu görülmüştür. Trans erkeklerde hormonların metabolik parametreler üzerine etkisi incelenmiştir. Lipid parametreleri açısından zaman bağımlı olarak incelendiğinde, 2 yıllık takipte total kolesterol değeri artmıştır ancak bu artış istatistiki olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Trigliseridde bazal değer ile her üç takipte saptanan değeri karşılaştırılmış ve 3-6.ay, 1.yıl , 2.
Özet (Çeviri)
Background: It is the basic principle to develop opposite sex characteristics in transsexual individuals by surgical and hormonal procedures. Hormonal therapy for transgender individuals requires a multidisciplinary approach. Endocrinologists play a big part in this process. Lack of sufficient knowledge and experience in the practice and follow-up of hormonal therapy for transgender individuals is an obstacle for healthcare services. In this study, it was aimed to show whether hormonal therapy has an effect on metabolic parameters in transgender individuals. Mehtods: Outpatients who applied to the Ege University Faculty of Medicine Department of Endocrinology and Metabolic Diseases between 2010 and 2020 and were started on hormone replacement therapy due to transsexualism were included in this study. 167 individuals were analyzed by scanning 326 files retrospectively. The metabolic parameters of the individuals before starting hormone therapy were compared with the metabolic parameters in the 3-6th month, first year and second year after the initiation of hormone therapy. Results: 51% of transgender individuals who applied to the endocrinology clinic and started hormone therapy continued to follow up. It has been observed that 95% of these individuals are trans men. The effects of hormones on metabolic parameters in trans men have been examined. The alteration of lipid parameters was examined as time-dependent. During the 2-year follow-up, the total cholesterol value increased, but this increase was not statistically significant (p> 0.05). The value of triglyceride that before treatment and the values after treatment were compared.