Dijital dönüşümün bankacılık sektörü iç denetim süreç mekanizmaları üzerindeki etkisi ve vaka analizi
The effect of digital transformation on banking sector internal audit process mechanisms and case analysis
- Tez No: 655791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Dünyada ve Türkiye'de Bankacılık sektörü dijital dönüşüm sürecinden geçmektedir. Bankaların sahip olduğu başta müşteriye temas eden süreçler olmak üzere tüm süreçler dijitalleştirilmeye çalışılıyor ve insan müdahalesine en az ihtiyaç duyulan bir yapıya geçilmeye hazırlanıyor. Banka iç denetim süreçleri de bu değişikliğe uğrayacak süreçlerin başında gelmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olan iç denetim, teknoloji çağı ile birlikte bütün denetim mekanizmalarını çağın gerektirdiği ve paydaşlarının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yeniden tasarlayarak dijital denetime hazır hale gelmektedir. Çalışmamıza dijital dönüşümün temel alanları ve kapsamı anlatılarak başlanmış olup daha sonrasında bankacılık yapısı hakkında bilgi verilerek dijital dönüşümün bankacılığın hangi süreçlerinde nasıl etkili olacağı dijital dönüşüm alanları üzerinden anlatılmıştır. Çalışmamızın sonraki bölümünde iç denetim kavramından, yapısından ve denetim mekanizmalarından detaylı bir biçimde bahsedilmiştir. Çalışmamızın son kısmında dijital dönüşümün banka iç denetim süreç mekanizması üzerindeki etkisinden bahsedilerek bu dönüşümün denetim süreç mekanizmalarını yakın gelecekte nasıl etkileyeceği bankaların denetim süreçleri üzerinden anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey and the world banking sector is undergoing a digital transformation. All processes that banks have, especially those that contact customers, are being tried to be digitized and they are preparing to move to a structure that requires the least amount of human intervention. Bank internal audit processes are also among the processes that will undergo this change. With its deep rooted past, internal auditing is ready for digital auditing by redesigning all the control mechanisms required by the age and responding to the needs of its stakeholders. Our study started by explaining the basic areas and scope of digital transformation, and then, by giving information about the banking structure, how the digital transformation will be effective in the banking process is explained through digital transformation fields. In the next part of our study, the concept, structure and audit mechanisms of the internal audit are discussed in detail. In the last part of our study, the effect of digital transformation on the bank's internal audit process mechanism is explained and how the transformation will affect the audit process mechanisms in the near future is explained through the audit processes of banks.