Açık bankacılığın Türk hukuku'ndaki yeri
Open banking in Turkish law
  1. Tez No: 950530
  2. Yazar: GÜLNUR YERLİKAYALAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Teknolojik gelişmeler ışığında artan dijitalleşmenin hemen her sektörü etkilediği günümüzde, finansal hizmetler sektörünün bundan geri durabilmesi imkânsızdır. Kaldı ki finansal hizmetler ve bankacılık, her daim teknolojiyle iç içe olmuştur. Şüphesiz bunda finteklerin etkisi büyüktür. Finansal hizmetleri teknolojiyle harmanlayıp çok daha yenilikçi, pratik, uygun maliyetli ve katma değerli finansal ürün ve hizmetler sunan fintekler, bankaların dijital dönüşümünü de tetiklemektedir. Nitekim bunun en son ve yenilikçi örneği açık bankacılıktır. Geleceğin bankacılığını oluşturması beklenen açık bankacılık, ödeme hesabına dair müşteri verisinden daha katma değerli hizmetler üretilebilmesi amacıyla müşterinin rızası hâlinde bu verilerin, ödeme hesabını nezdinde bulunduran ödeme hizmeti sağlayıcısınca müşterinin tercih edeceği yetkili bir üçüncü taraf hizmet sağlayıcıya aktarımını mecbur kılan, bir diğer ifadeyle müşteri verisinin kontrolünü bankalardan alarak bu verinin gerçek sahibi olan müşteriye veren çağın en yenilikçi iş modelidir. Bugüne dek birbirlerini yalnızca rakip olarak gören bankalar ve finteklerin, bundan sonra işbirliği içerisinde birlikte çalışmalarını gerektiren açık bankacılık, sektörde bir dönüm noktası olarak görülmektedir. Bununla birlikte hukuk düzenlemelerinde ise nispeten yeni yeni yer bulabilmiştir. Nitekim ülkemiz mevzuatına da mehaz PSD 2'nin yayımlanmasının ardından 2019'da dâhil olmuştur. Bu kapsamda çalışmamızda, çağımızın en önemli finansal gelişmesi olarak görülen açık bankacılığın hukukumuzdaki yeri incelenecektir. Kavram, önce genel hatlarıyla açıklanmaya çalışılacak, akabinde Türk Hukuku'nda konuya ilişkin getirilen düzenlemeler, mehaz PSD 2 ile de karşılaştırılmak suretiyle detaylı olarak ele alınmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that financial services market can not stay behind the technological developments and increasing digitalisation, affecting almost every sector today. Moreover, financial services and banking have always been intertwined with technology because of the great impact of FinTechs'. FinTechs, which are highly successful in blending financial services with technology to provide much more innovative, cost-effective, user friendly and value-added financial products and services, trigger the digitalisation of banks. Open banking is the latest and most innovative one of that impact. Open banking, the banking of the future, is the most innovative business model of the 21th century that it obliges the transfer of the customer data regarding with payment account, upon customer's consent, from payment service provider holding the payment account to an authorized third party provider in order to produce more value-added services. Open banking is not only a business model but it is also a turning point, since it takes the control of customer data from banks and gives it to customer, who is the real owner of this data, and it requires banks to work together with FinTechs, which have so far seen each other as rival. Such an important development as open banking has only recently had a place in legal regulations. As a matter of fact that it has been regulated in Türkiye in 2019. In this context, it is tried to explain the importance of open banking in Turkish Law with a comparative perspective with PSD 2.