Çocuk Youtuberlar ve paylaştıkları videolar üzerine bir döküman analizi
A document analysis on kid Youtubers and the videos they share
  1. Tez No: 655795
  2. Yazar: RAMAZAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA KARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüzde teknoloji hızla gelişmekte ve sosyal medya artık hayatın bir parçası hâline gelmektedir. YouTube en popüler sosyal paylaşım ağlarından bir tanesidir. YouTube üzerinden para kazanılabiliyor olması önce YouTuber daha sonra da çocuk YouTuber kavramlarını gündeme getirmiştir. Çok küçük yaşlardan itibaren, çocuklar artık saatlerce çocuk YouTuber videoları seyrederek vakit geçirmektedirler. Bu nitel araştırmada çocuk YouTuber kanallarındaki videoların içeriklerinin araştırılması amaçlamaktadır. Bu sebeple Doküman Analizi yöntemi benimsenmiştir. Popüler (çok izlenen) çocuk kanallarından 15 YouTube kanalı belirlenmiş ve bu kanallarda yer alan ve izlenme sayısı yüksek olan 100 adet video metinden çıkarılan kodlarla analiz edilmiş ve çocuk YouTuber kanallarının içerikleri ve sundukları mesajlar özetlenmiştir. Daha sonra analiz edilen bu 100 video arasından farklı kanallarda ve konularda olacak şekilde 15 video belirlenmiş ve çok yönlü etkileşim analizi yöntemi kullanılarak bu videoların mikro analizi yapılmış. Bu analizler sonucunda videoların içeriklerinde geçen şu altı kategori belirlenmiştir: Olumsuz davranışlar içeren, reklam ve tanıtım içeren, özel hayatın gizliliğine aykırı, korkutucu içeriğe sahip olan, tüketime özendiren ve olumlu sosyal mesaj içeren videolar. Analizlerin sonucunda çocukların bilinçsiz bir şekilde YouTube'daki medya içeriklerinin şu anki hâliyle baş başa bırakılmaması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çocuklara daha uygun medya içerikleri sunmak için yazının sonunda ailelere, öğretmenlere, medya yapımcılarına ve yetkililere bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In todays world, technology develops rapidly and social media becomes a part of life. YouTube is one of the most popular social networks. The fact that money can be made on YouTube has brought the concepts of YouTuber first, and then kid YouTuber to the agenda. Starting very early ages, children now spend hours by just watching videos of kid YouTubers. This qualitative research aimed to investigate the content of videos in kid YouTuber channels. Document Analysis method was adopted in this qualitative research. 15 kid YouTube channels were selected among the popular (the most viewed) ones, and 100 videos from these channels with a high number of views were analyzed with emerging codes, and the types of content on kid YouTuber channels and the messages they provide were outlined. Then, 15 videos from different channels and on different topics were determined and micro-analysis of these videos was performed using the Multimodal Interaction Analysis method. Based on these analysis, the following six categories in the content of the videos were determined: Videos containing negative behaviors, videos containing advertisement / promotion, videos against privacy of private life, videos with scary content, videos encouraged for consumption, and videos with a positive social message. As a result of the analysis, it was concluded that children should not be left alone with the current form of media contents on YouTube unconsciously. To offer children more appropriate media contents, some suggestions to families, teachers, media producers and government officials were made at the end of the paper.