Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine farklı oranlarda ilave edilen ceviz yaprağı ekstraktının alabalıkların büyüme performansı ve hastalık direnci (Aeromonas salmonicida) üzerine etkileri
Effect of walnut leaf extract added to rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) diets at different rates on trout growth performance and disease resistance (Aeromonas salmonicida)
  1. Tez No: 655819
  2. Yazar: ÇAĞATAY BAYİZİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, ceviz (Juglans regia) yaprağı etanolik ekstraktının balık patojenleri Aeromonas salmonicida, Listonella anguillarum, Yersinia ruckeri ve Aeromonas sobria'ya karşı antimikrobiyel aktivite testi ve gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine ceviz yaprağı etanolik ekstraktı ilave edilmesinin hematolojik parametreleri, yem kullanımı, hastalık direnci üzerine etkileri incelenmiştir. Beş izonitrojen ve izoenerjetik diyet 0,750,1000,1500,2500 mg/kg seviyelerinde ceviz yaprağı etanolik ekstraktı içerecek şekilde formüle edilmiştir. Daha sonra balıklar 21 gün hazırlanan deneysel yem ile beslendi. Yem kullanımı ve hematolojik parametreler tüm deney gruplarında kontrol grubuna oranla benzer bulunmuştur. In-vitro sonuçları, Listonella anguillarum, SY-L24, Yersinia ruckeri, E42, Aeromonas sobria SY-AS1, Aeromonas salmonicida, ATCC 33658 ceviz yaprağı etanolik ekstraktının gram negatif balık patojeni Aeromonas salmonicida üzerinde güçlü inhibitör etki gösterdiği sonucu çıkmıştır. Bu bilgiler ışında gökkuşağı alabalığının 750 mg/kg ceviz yaprağı etanolik ekstraktı içeren bir diyet ile 21 gün boyunca beslenmesi Aeromonas salmonicida'ya karşı hayatta kalma oranını arttırabilmektedir. Sonuç olarak ceviz yaprağı etanolik ekstraktı gökkuşağı alabalığı yemlerinde Aeromonas salmonicida'yı kontrol etmek için bir antibiyotik ikame maddesi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial activity of walnut (Juglans regia) leaf ethanolic extract against on fish pathogens Aeromonas salmonicida, Listonella anguillarum, Yersinia ruckeri and Aeromonas sobria investigated. Moreover, the effects of walnut leaf ethanolic extract supplementation on growth performance, hematological parameters, and disease resistance of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Five isonitrogenous and isoenergetic diets were formulated to contain walnut leaf ethanolic extract at levels of 0, 750, 1000, 1500 and 2500 mg/kg. Then, fish were fed with experimental feeds for 21 days. Growth performance and hematological parameters were similar all the treatment groups. The in vito results show that among Listonella anguillarum, SY-L24, Yersinia ruckeri, E42, Aeromonas sobria SY-AS1, Aeromonas salmonicida, ATCC 33658 walnut leaf ethanolic extract exhibited potent inhibitory effect on the Gram negative fish pathogen Aeromonas salmonicida. Moreover, feeding rainbow trout with a diet containing 750 mg/kg walnut leaf ethanolic extract over a period of 21 days might be adequate to improve survival rate against Aeromonas salmonicida. Hence, walnut leaf ethanolic extract can be used as an antibiotics replacer for controlling Aeromonas salmonicida in rainbow trout feed.