Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yemlerine farklı oranlarda ilave edilen ateş dikeni (Pyracantha coccinea) meyvesinin büyüme performansı, hemato-immünolojik parametreler ve gen ekspresyonu üzerine etkileri
Effects of dietary supplementation with different levels of scarlet firethorn (Pyracantha coccinea) fruit on growth performance, hemato-immunological parameters, and gene expression in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 993917
  2. Yazar: AISEN CHASAN BAYIZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ateş dikeni (Pyracantha coccinea) meyve tozunun gökkuşağı alabalık yemine ilave edilerek balıkların büyüme performansı, hemato-immünolojik parametreleri ve ön böbrek ve karaciğer gen ekspresyonu üzerine etkileri incelenmiştir. Beş izoenerjetik diyet kontrol, %0,5 (A5), %1 (A10), %1,5 (A15), ve %2 (A20) seviyelerinde ateş dikeni meyve tozu içerecek şekilde formüle edilmiştir. Başlangıç ortalaması 52,23±0,15 g olan 180 gökkuşağı alabalığı 15 tanka dağıtılmıştır. Hazırlanan yemler ile balıklar 60 gün beslenmiştir. Besleme sonunda elde edilen büyüme ve yem değerlendirmeleri tüm deneme gruplarında benzer bulunmuştur (p>0,05). Hematoloji sonuçları Hct ve Hgb sadece A20 grubunda düşük çıkmıştır (p<0,05). Lizozim ve NBT aktiviteleri tüm ateş dikeni ilaveli gruplarda kontrolden daha yüksek tespit edilmiştir (p<0,05). Ön böbrek TNF-α gen ekspresyonu ve karaciğer SOD, GPX ve GST gen ekspresyonları A5 ve A20 gruplarında kontrole göre yüksek olmuştur (p<0,05). Bu parametreler ile birlikte serum glikozun, ateş dikeni tozunun tüm gruplarında kontrolden düşük çıkmıştır (p<0,05).Bu bilgiler ışığında yeme %0,5 ateş dikeni tozunun ilavesinin balıkların büyüme performansını ve sağlık durumunu olumsuz etkilenmeden bağışıklık ve antioksidan kapasitesini artırabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of adding firethorn (Pyracantha coccinea) fruit powder to the diet of rainbow trout on growth performance, hemato-immunological parameters, and gene expression in the head kidney and liver were investigated. Five isoenergetic diets were formulated to contain firethorn fruit powder at levels of control, 0.5% (A5), 1% (A10), 1.5% (A15), and 2% (A20). A total of 180 rainbow trout with an initial mean weight of 52.23 ± 0.15 g were distributed into 15 tanks. The fish were fed the prepared diets for 60 days. At the end of the feeding period, growth performance and feed utilization parameters were found to be similar in all experimental groups (p > 0.05). Hematological results showed that Hct and Hgb values were lower only in the A20 group (p < 0.05). Lysozyme and NBT activities were determined to be higher in all firethorn-supplemented groups compared to the control (p < 0.05). Head kidney TNF-α gene expression and liver SOD, GPX, and GST gene expression levels were higher in the A5 and A20 groups compared to the control (p < 0.05). Together with these parameters, serum glucose levels were found to be lower in all firethorn-supplemented groups compared to the control (p < 0.05). In light of these data, the inclusion of 0.5% firethorn fruit powder in the diet was found to increase immune and antioxidant capacity without negatively affecting growth performance and health status of the fish.