Applying the personalization principle of multimedia learning theory in second language listening classes
Çoklu ortamla öğrenme kuramının kişiselleştirme ilkesinin ikinci yabancı dilde dinleme becerileri derslerinde uygulanması
- Tez No: 655848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGUN SADIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, çoklu ortamla öğrenme kuramının kişiselleştirme ilkesinin İngilizcenin ikinci yabancı dil olarak öğretildiği bağlamlarda öğrencilerin dinleme performanslarına bir etkisi olup olmadığını araştırmak ve öğrencilerin günlük konuşma tarzıyla edindikleri öğrenim tecrübelerini incelemektir. Çalışma, Türkiye'deki 40 hazırlık okulu öğrencisiyle iki gruba ayrılarak günlük ve resmi konuşma tarzlarıyla hazırlanan çoklu ortam materyallerinin sunumunu içermektedir. Konuşma tarzlarının dinleme performansına yönelik etkisini ölçmek için, ön test, son test ve çoklu ortam sunuları uygulanmıştır. Bakış açıları için anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Bulgular, her iki grubun da ilerleme gösterdiğini fakat günlük dilde çalışan ve resmi dilde çalışan gruplar arasında kayda değer bir fark olmadığını göstermiştir. Buna karşın, çoğu öğrenci, bu konuşma tarzına yönelik olumlu düşünce ve duygularını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the personalization principle has any effect on L2 listening performance and aims to explore students' perceptions towards the conversational style. The study involved 40 preparatory school students in Turkey and was conducted with two groups by providing them multimedia presentations with the conversational and formal speaking styles. To examine the effect of each speaking style on listening performance, a pretest and posttest were utilized. Each group was presented multimedia presentations with either conversational or formal style for five weeks. To investigate perceptions, a questionnaire and a semi-structured interview were conducted. The findings of the study showed that there is no significant difference between the styles on achievement. However, most of the students expressed their positive opinions and feelings towards their experience with the conversational style since they found it friendly and authentic.