Student centered and reformist learning environments: Identifying teacher competencies and competency-related needs
Öğrenci merkezli yenilikçi öğrenme ortamları: Öğretmen yeterlilik ve ihtiyaçlarının tespiti
- Tez No: 655847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGUN SADIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
21. yüzyılda teknolojinin gelişmesiyle makerspaceler ortaya çıkmıştır. Makerspaceler, bir bireyin sadece kitapları değil, bunun yanında çeşitli araçları, bilgisayarları, müzik enstrümanlarını, stüdyoları vb. imkanlardan yararlanabildiği yerlerdir. Bu sayede birey, özgür bir şekilde kendi tecrübesini iş birlikçi ve üretken bir şekilde yaşar. Bu kapsamda, Millî Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu ile Türkiye'deki tüm devlet okullarına Tasarım-Beceri Atölyeleri (TBA) kurulmaya başlanmıştır. Bu noktada TBA'da çalışan veya çalışacak öğretmen vasıfları akıllara gelmektedir. Kısıtlı sayıdaki mevcut çalışmalar TBA'daki öğretmenlerin nitelikleri için standart oluşturmada yetersiz kalmaktadır. Bu çalışma ile TBA'daki öğretmenlerin yeterlilikleri ve ihtiyaçları tespit edilerek bu öğretmenlerin ve TBA'nın kalitesinin artırılması hedeflenmektedir. Bu çalışma karma yöntemli bir çalışma olduğu için hem nitel hem de nicel yöntemler veri toplama ve analizinde kullanılmıştır. Öncelikle çeşitli makerspace öğretmenleriyle röportajlar gerçekleştirildi. Ardından devlet okullarında çalışan öğretmenlerle anket çalışması yapıldı. Bu çalışma, çeşitli makerspace ortamlarındaki öğretmenlerin pedagojik ve teknik bilgilere önem verdiklerini açığa çıkarmıştır. Bununla birlikte devlet okullarındaki öğretmenlerin teknik olarak kendilerini geliştirmeleri ve adanmış olarak çalışmaları gerektiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma ile TBA'da çalışacak öğretmenlerin seçimi ve onların profesyonel gelişimi konusunda hem MEB hem de YÖK taradından adımlar atılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, as a result of technological enhancements, makerspaces emerged. Makerspaces are places where an individual can benefit from various opportunities such as, computers, musical instruments, studios etc. In this respect, Ministry of National Education has announced that it is planned to establish makerspaces (TBA in Turkish) in every school all around Turkey by 2023. At this point, questions raise about teachers' qualifications working in TBA. The limited number of studies are insufficient to provide a standard for TBA teachers' competencies. This study aimed to find and point out teachers' competencies, and competency-based needs to increase the quality of teachers and, hence, the quality of TBA. Since mixed method research design was utilized in the research, qualitative and quantitative methods were used to both gather and analyze the data. First, interviews were held with makerspace teachers in various contexts. Then, a survey was conducted with teachers working at public schools. The results indicated that educators in various makerspaces are concerned with certain technical and pedagogical skills, as teachers in public schools stated too. Also, the findings showed that teachers should work dedicatedly in their environments. In addition, although some of the teachers in public schools have technical skills, there is the need of technical skills' improvement. This study would help to ease the process of hiring teachers and improve their professional development, as well as redeveloping the educational policies in K-12 and tertiary education.