Ürün deneyiminin müşteri sadakati üzerine olan etkisi
Impact of product experience on customer loyalty
  1. Tez No: 655854
  2. Yazar: NECMİ AYGEN
  3. Danışmanlar: DR. NİHAT TAVŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı ürün deneyiminin müşteri sadakati üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu bağlamda Tüketici elektroniği sektöründe Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden birine ait grup markaların ürünlerini kullanan 400 katılımcı ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda katılımcıların, müşteri deneyimi düzeyi ile ürün kalitesi, müşteri sadakati eğilimi ve müşteri sadakati düzeyi arasında; ürün kalitesi düzeyi ile müşteri sadakati eğilimi ve müşteri sadakati düzeyi arasında ve müşteri sadakati eğilimi düzeyi ile müşteri sadakati düzeyi arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak ürün kalitesi düzeyi, müşteri sadakatini ve müşteri deneyimini düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca müşteri deneyimi ve sadakati eğilimi düzeyleri müşteri sadakati düzeylerini olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to reveal the impact of product experience on customer loyalty. In this context, a questionnaire was conducted with 400 participants who are using the products of group brands belonging to one of the leading companies in Turkey in the consumer electronics sector. As a result of the research, it is determined that there are positive relationships between the level of customer experience and product quality, the tendency for customer loyalty and the level of customer loyalty, product quality level and the tendency of customer loyalty the tendency of customer loyalty and the level of customer loyalty. In addition, the level of product quality positively affects customer loyalty and customer experience levels. In addition, levels of customer experience and tendency of customer loyalty positively affect customer loyalty levels.