Economic integration of refugees: Syrian case in Gaziantep
Mültecilerin ekonomik entegrasyonu: Gaziantep'teki Suriyeliler örneği
  1. Tez No: 655855
  2. Yazar: BELKIS TAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ SUNATA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Global İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Suriyeli mültecilerin Gaziantep ilindeki ekonomik entegrasyonunu ve Gaziantep ilini mültecilerin entegrasyonu sürecinde Türkiye'de bulunan diğer bölgelerden ayıran unsurları içermektedir. 2011 yılında meydana gelen Suriye insani krizinin akabinde Türkiye'ye yaklaşık 3,6 milyon mülteci gelmiştir ve söz konusu mültecilerin toplam nüfusun %53'üne denk gelen 1,9 milyon adedi çalışma çağındadır. Suriyelilerin ekonomik entegrasyonu, işgücü piyasası koşulları, yasal haklar, Suriyelilerin mesleki özellikleri gibi birçok iç ve dış faktöre bağlıdır. Bu bağlamda, bu çalışmanın ana odak noktası Gaziantep'in aynı bölgedeki diğer şehirlerin aksine işsizlik oranını azaltarak Suriyelilerin ekonomik entegrasyonundaki başarısıdır. Türkiye ve Suriye arasındaki tarihsel ilişkiler, mültecilere tanınan yasal haklar, Suriyelilerin demografik, eğitimsel ve mesleki özellikleri çalışmanın arka planını daha iyi anlamak için ele alınan konulardır.
Özet (Çeviri)
This study covers the economic integration process of Syrian refugees in Gaziantep, and the factors which differentiate the city from other regions of Turkey in the integration process of refugees. After the Syrian humanitarian crisis in 2011, approximately 3.6 million refugees came to Turkey and almost 1.9 million that refers to 53% of these Syrians are in the working ages. Economic integration of Syrians depends on many external and internal factors such as labor market conditions, legal rights, Syrians' vocational characteristics. In that sense, the main focus of this study is the success of Gaziantep in economic integration of Syrians through decreasing unemployment rate unlike other cities in the same region. The historical relations between Turkey and Syria, legal rights granted to refugees, demographic, educational and vocational characteristics of Syrians are topics covered in order to better understand the background of the study.