The impact of work-family balance on life satisfaction in selected countries
Seçili ülkelerde iş-aile dengesinin yaşam memnuniyeti üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 655865
  2. Yazar: AYŞE BETÜL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma kişisel ve ulusal faktörlerin altı refah devletindeki (İtalya, Portekiz, Almanya, Fransa, İsveç ve Danimarka) çalışanların yaşam memnuniyeti üzerindeki etkilerini öngörmeyi amaçlamaktadır. Kişisel faktörler, iş-aile dengesi için kritik olan, hanehalkı yapısı ile çalışma koşulları olarak ikiye ayrılmıştır. Ulusal faktörler ise vatandaşların sağlık, eğitim, çocuk bakımı servislerinin ve ve kamu emeklilik sisteminin kalitesine dair algılarını içermektedir. Veri analizi için 2016 yılında gerçekleştirilen Avrupa Yaşam Kalitesi Anketi'nin (EQLS) dördüncü serisi kullanılmıştır. Bu çalışmada sıralı lojistik regresyon analizinden oluşan amprik analizin yanında Avrupada'ki refah devletlerin gelişimine de değinilmiştir. Sonuçlara bakıldığında, sağlık durumu, gelir düzeyi, sağlık hizmetleri, çocuk bakımı ve eğitim hizmetlerinin kalitesinin, bireyin yaşam memnuniyeti ile pozitif ilişkili olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, daha önce evlenmemiş olmak, evli olmak, her gün ev işlerini yapmak bireyin yaşam memnuniyeti log oranlarını pozitif olarak etkilemektedir. Ayrıca, aile ile uyumlu çalışma saatlerine sahip olmak ile bireyin yaşam memnuniyeti arasında da pozitif işi olduğu görülmüştür. Öte yandan, iş-aile çatışması ve bireyin yaşam memnuniyetini negatif etkilemektedir. Son olarak yaş, evdeki on sekiz yaş altı birey sayısı ve emeklilik sistemi ile bireyin yaşam memnuniyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
This study examines the impacts of personal and national determinants of employees life satisfaction across six European countries, namely Italy, Portugal, Germany, France, Sweden, and Denmark. Personal determinants are divided between household structure and working conditions, which are critical for work-life balance. National determinants include the citizens' perception regarding the quality of health, education, childcare, and pension system, which are frequently used public services. The fourth wave of the European Quality of Live Survey (EQLS) conducted in 2016 has been used in the empirical analysis. The utilized methodology consists of an ordinal logistic regression model. The results show that health status, income quartile level, and quality of health care, childcare, and education services are positively correlated with the log odds of an individual's life satisfaction. Similarly, being single, being married, doing the housework (or cooking) regularly are positively correlated with the log odds of an individual's life satisfaction. Moreover, having suitable working hours for a family (or social commitments outside of work) is also positively correlated with the log odds of an individual's life satisfaction. On the other hand, work-family conflict, and the likelihood of losing a job in the next six months are negatively correlated with the log odds of an individual's life satisfaction. Lastly, it turns out that there is no significant relationship between individuals' age, the number of children under the age of 18 in the household, and pension system and the log odds of an individual's life satisfaction.