Demokrat Parti dönemi Türk Amerikan ilişkileri ve dış politika
Turkish American relations in the Democrat Party period andforeign policy
  1. Tez No: 655866
  2. Yazar: AYKUT TUNA BABACAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
II. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye tarafından Sovyetler Birliğinin tehditleri nedeniyle ABD ve Batı ile yakın ilişkiler kurma yolu tercih edilmiştir. 1950'li yıllara kadar tek siyasi parti ile yönetilen Türkiye'de 1950 seçimleri ile 10 yıllık Demokrat Parti iktidarı dönemine geçiş yapılmıştır. Demokrat Parti tarafından önceki dönemde olduğu gibi dış politikada ABD ve Batı'nın yanında olma politikası seçilmiştir. Bu dönemde NATO üyeliğini de alan Türkiye, DP hükümeti döneminde kendini Batılı bir devlet olarak görmeye başlamıştır. Bu bağlamda Ortadoğu'da çeşitli anlaşmalar imzalanmış ve paktlarda yer alınmıştır. Dış yardımlar, Kıbrıs meselesi gibi olaylar da o dönemde dış politikadaki önemli konular arasında yerini almıştır. Yapılan çalışmada 1950-1960 yılları arasında iktidarda bulunan DP hükümetinin dış politikası ile Türk-Amerika ilişkileri dönem gelişmeleri ile birlikte tarafsız bir şekilde yansıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II. Due to the threat of the Soviet Union after World War II by Turkey on the way to establish close relations with the US and the West are preferred. Until the 1950s, the 1950 elections in Turkey, governed by a single political party has made the transition to the 10-year period the ruling Democratic Party. As in the previous period, the Democratic Party has chosen the policy of being with the USA and the West in foreign policy. During this period, the area of NATO membership Turkey, during the DP government began to see him self as a Western state. In this context, various agreements were signed in the Middle East and included in the pact. Events such as foreign aid and the Cyprus issue were among the important issues in foreign policy at that time. In this study, the foreign policy of the DP government, which was in power between 1950-1960, and Turkish - American relations were tried to be reflected impartially with the developments in the period.