The role of ideology in Turkish foreign policy during the Democrat Party Era
Demokrat Parti Dönemi Türk dış politikasında ideolojinin rolü
- Tez No: 672639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMUEL JOHN HIRST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İkinci dünya savaşının sona ermesiyle beraber, Türkiye kendisini gittikçe Batılı güçlerle hizalamaya başladı. Türkiye, savaşın yıkımından sonra Avrupa'yı yeniden inşa etmeye çalışan Marshall Planı yardımının kilit alıcılarından biriydi. Savaş sonrasında Türkiye'nin Batı ile daha fazla bütünleşmesiyle beraber Türk siyaset sahnesi ve ekonomisi de liberalleşmeye başladı. Bu politikaları, 1950 seçimlerinde Cumhuriyet'in kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi'nin Demokrat Parti'ye yenilgisiyle beraber bir iktidar değişikliği izledi. Adnan Menderes'in 10 yıl süren iktidarı, Ankara ve Batılı ortakları arasında yakın iş birliği yaşandığı bir dönem oldu. Bu çalışmada, Menderes Hükümeti'nin dış politikasının arkasındaki mantığı açıklamaya çalıştım. Bu anlamda, güvenlik ihtiyacı, ekonomik kaygılar ve ideolojik sebepler gibi konulardaki araştırmalar karmaşık bir tablo ortaya çıkardı. Menderes'in Batı yanlısı ideolojisi ile Türkiye'nin güvenliği ve ekonomisine ilişkin dengeyi yakalamak için üç farklı vaka üzerinde çalışma yapıldı. Bu bağlamda, Amerika'nın Türkiye'ye yaptığı ekonomik yardımlar, Ankara ve Washington arasındaki kalkınma planlarına yönelik farklı yaklaşımları ortaya çıkarmaktadır. Türkiye-Sovyet ilişkileri ise hükümetin Moskova'ya yönelik tutumunun katı ideoloji üzerine olmadığını ve zaman içerisinde değiştiğini gösteriyor. Son olarak ise, Menderes Hükümeti'nin dekolonizasyon hareketlerine ve Üçüncü Dünya milliyetçiliğine karşı tavrı, ideolojinin Ankara'nın dış politikası üzerindeki yadsınamaz etkisini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
With the end of the Second World War, Turkey increasingly aligned with the Western powers. Turkey was a key recipient of Marshall Plan aid that sought to rebuild Europe after the destruction of the war. In the aftermath of the war, the Turkish political scene and the economy liberalized as Turkey integrated itself more with the West. These policies were followed by a power change with the defeat of the Republic's founding party, the Republican People's Party, to the Democrat Party in the 1950 elections. Adnan Menderes' ten-year rule was a period of close cooperation between Ankara and its Western partners. In this study, I have sought to examine the role of ideology in the Menderes Government's foreign policy. To capture the balance between Menderes's pro-Western ideology and his concerns about Turkey's security and economy, the thesis highlights three different cases. American financial aid to Turkey reveals the limits of Menderes's pro-Westernism and the different approaches to developmental plans in Ankara and Washington. Turkish-Soviet relations show that his government's attitude towards Moscow was not narrowly ideological and changed over time. It was in the Menderes government's attitude towards decolonization movements and Third World nationalism that ideology had an undeniable influence on Ankara's foreign policy