Üniversite öğrencilerinin flört şiddeti, bağlanma biçimleri, aldatma eğilimi ve romantik yakınlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the dating violence, attachment styles, infidelity tendency and romantic intimacy in university students
- Tez No: 655909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversiteli gençlerde flört şiddeti, bağlanma biçimleri, aldatma eğilimi ve romantik yakınlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya 343 Kadın, 174 Erkek ve 3 Diğer olmak üzere 520 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların yaş aralığı 18-38 yaş arası olup, yaş ortalaması ise 20.92'dir. Verilerin toplanmasında Demografik Bilgi Formu (DBF), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE), Flört Şiddeti Tutum Ölçeği (FŞTÖ), Romantik Yakınlık Ölçeği (RYÖ) ve Aldatmaya Yönelik Tutum Ölçeği (AYTÖ) kullanılmıştır. Araştırma sorularına uygun olarak Mann Whitney U (iki grup karşılaştırmalarında) ve Kruskal Wallis (üç ve üzeri grup karşılaşmalarında) istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları flört şiddetinin cinsiyete göre farklılaştığını kadınların şiddetin türlerine erkeklere göre daha olumsuz tutum geliştirdiklerini, bağlanma stillerinin flört şiddetine yönelik tutumu etkilediğine ve güvenli bağlananların güvensiz bağlananlara göre (korkulu, saplantılı, kayıtsız) şiddet türlerine karşı daha olumsuz tutuma sahip oldukları saptamıştır. Başka bir bulgu ise yaşanılan ilişki süresinin FŞTÖ'nun toplam puanı ile genel şiddet ve ekonomik şiddet arasında bir fark bulunmadığını ortaya koymaktadır. Aldatmaya yönelik tutum ve cinsiyet arasındaki ilişkide kadınların aldatma konusunda daha az kabul edici bir tutuma sahip oldukları bulunmuştur. Ancak AYTÖ puanlarının bağlanma stillerine göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Romantik yakınlık puanları yüksek olanlar şiddet toplam, genel şiddet, fiziksel şiddet, duygusal şiddet, ekonomik şiddet türlerine karşı romantik yakınlık puanları düşük olanlara göre daha olumsuz bir tutuma sahiptirler. Romantik yakınlık puanları yüksek olanların aldatmaya karşı daha az kabul edici olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the relationship among dating violence, attachment styles, infidelity tendency and romantic intimacy in university students. 520 university students, 343 Female, 174 Male and 3 Others participated in the study. The age range of the participants was between 18-38 years old, and the mean was found as 20.92. Demografic Information Form (DIF), Dating Violence Scale (DVS), Experiences in Close Relationships Inventory (ECRI), Romantic Intimacy Scale (RIS) and Attitude Towards Infidelity Scale (ATIS) were used to collect data. Appropriate analysis methods have been used accordance to the research questions. Mann Whitney U (in two group comparisons), Kruskal Wallis (in at least three group comparisons) statistical methods were used. Findings of the research indicated that dating violence differed according to gender, that women have more negative attitudes towards all types of violence, that attachment styles affect the attitude towards dating violence, and those who are safely attached have a more negative attitude towards all types of violence (fearful, preoccupied, dismissing) than those who are insecure. Another finding reveals that there is no difference between the total score of the dating violence scale, and subscale scores of general violence and economic violence and the duration of the relationship experienced. There was a significance difference between attitude towards infidelity and gender, which means that women have a less accepting attitude towards infidelity. However, it was yielded that attitude towards infidelity did not change in terms of attachment styles. Those with high romantic intimacy scores have a more negative attitude towards general violence, physical violence, emotional violence and economic violence than those with low level of romantic intimacy scores. Those with high romantic intimacy scores were found to be less receptive to deception.