Yurt dışındaki Türk çocuklarına yönelik çocuk edebiyatı eserleri seçme ölçütleri ve öneriler
Criteria in selecting children's literature books and suggestions for Turkish children abroad
  1. Tez No: 655918
  2. Yazar: DUYGU ER QUİLİCHİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma, yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına yönelik MEB Türkçe ve Türk Kültürü Dersi 2018 Öğretim Programı'nda yer alan sekiz tema çerçevesinde 5, 6, 7 ve 8. dil seviyelerine ve çocuk edebiyatı ölçütlerine uygun ek materyal niteliğinde kitap seçme ölçütleri hazırlamayı ve kitap önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak kurumsal kimliği, güncel ve aktif olma durumuna göre belirlenen on bir yayınevinin katalogları taranıp yetmiş kitap belirlenmiştir. Önerilen kitapların hangi seviyeye uygun olduğu, hangi temaları işlediği ve TTK dersi açısından hangi özellikleri taşıdığı detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonunda MEB TTK Öğretim Programı'nda belirtilen sekiz temaya, çocuk edebiyatı eserleri kitap seçme ölçütlerinin ve yaş seviyesine uygun yetmiş kitabın yer aldığı bu çalışma yurt dışında eğitim veren Türkçe öğretmenlerinin ve ilgili kişilerin hangi seviyede hangi kitabı ne amaçla okutacakları konusuna ışık tutmanın yanı sıra kitap seçiminde aranacak özelliklere de rehberlik etme niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to prepare a criteria in selecting children's literature books and suggestions as an additional education material based on language levels (5th, 6th, 7th and 8th grade), the themes indicated in Turkish and Turkish Culture Course Curriculum and children literature criteria for Turkish children living abroad. For this purpose, first of all the catalogs of eleven publishing houses, which are determined according to their corporate identity, current and active status, were scanned and seventy books were determined. The suggested books describe in detail which level the book is appropriate, which themes it handles and what features it has for the Turkish and Turkish Culture course. At the end of the research, in this work which consists of eight themes, children's literature criteria and seventy books that are linguistic level-appropriate, gives information about which book what for and which level to Turkish teachers who teach abroad.