The effects of pre-reading activities in L1 and L2 on B1 level EFL learners' reading comprehension
Anadilde ve ikinci dilde okuma öncesi aktivitelerinin okuduğunu anlama becerisine etkisi
  1. Tez No: 655945
  2. Yazar: AYSEM ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı anadilde ve ikinci dilde yapılan okuma öncesi aktivitelerin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlamasına etkisini incelemek ve öğrencilerin görüşünü almaktır. Yapılan kaynak taraması, ikinci dilde okuma öncesi aktivitelerinde anadil ile yapılmasına dair çalışmaların eksikliğini göstermiştir. Bu çalışmanın önemi, okuma öncesi aktivitelerin Burdur'daki özel ortaokul öğrencileriyle yapılacak ilk çalışma olmasıdır. Katılımcılar bu çalışma için öncelikle bir ön teste tabi tutulmuş ve sonuçlara bağlı olarak deney ve kontrol grubu olmak üzere homojen iki gruba ayrılmıştır. Daha sonra deney grubunda okuma öncesi aktiviteler anadilde yapılırken kontrol grubunda İngilizce olarak yapılmıştır. Her iki gruptan elde edilen sonuçlar istatiksel açıdan incelendi. Ayrıca, bu çalışma, katılımcılardan deneysel çalışma sonunda çalışmanın süreciyle ilgili geri dönüt almak için sıralı gömülü öğretim modelinden oluşmaktadır. Öğrencilerin geri dönütleri sonraki çalışmalara öngörü oluşturması amacıyla toplanmıştır. Bu çalışmadaki bulgular, deney grubu katılımcıları anadilde yapılan okuma öncesi aktiviteleri derse daha fazla katılımcı olunması konusunda olumlu bulurken kontrol grubundaki katılımcıların ikinci dilde yapılan okuma öncesi aktiviteleri telaffuz ve kelime bilgisini geliştirmek için yararlı bulduğunu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, çalışma sonunda ise aktiviteler boyunca gerçekleşen tüm bulgular, gelişimler, olasılıklar ve olası artışlar belirtildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of pre-reading activities in L1 and L2 on B1 EFL students' reading comprehension and to determine the students' views. The conducted literature review indicates a lack of research on the use of L1 in L2 pre- reading activities. The significance of this study is that it was the first research to be conducted with the secondary school students at a private school in Burdur, Turkey. The participants were divided into two groups: experimental and control groups. The homogeneity of the learners' overall proficiency was determined by a proficiency test (pre-test) conducted before the study. While pre-reading activities were conducted in L1 for experimental group, these activities were conducted in L2 for control group. The data collected from two groups were statistically analyzed. In addition, this study consisted of sequential embedded teaching design to get feedback from the participants about the process of the study at the end of the experimental study. Students' feedback was collected for the purpose of building foresight for further similar studies. The findings in this study indicated that there were no significant differences between the learners' overall reading scores when pre-reading activities were conducted in L1 or L2. It was also revealed that the experimental group participants found the pre-reading activities in L1 positive to become more persuading to participate in the lessons while the control group found the pre-reading activities in L2 useful to improve their pronunciation and their vocabulary knowledge. Additionally, all the findings improvements, raise in willingness and opportunities during the activities were stated at the end of the study.