19. yüzyıl opera sanatında gerçekçi akım ve Verdi Operalarında kadın temsili
Verismo 'realism' movement in 19th-century opera and representation of woman in Verdi Operas
- Tez No: 655944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAN ARTAÇ, PROF. DR. SERAP SUĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın ana amacı 19. Yüzyıl'ın en önemli İtalyan bestecilerinden biri olan Giuseppe Verdi'nin ikinci dönemi olarak da anılan operalarında Verismo akımının etkilerini bulmak ve bu operalarda işlenenen kadın temsillerinin analizini yaparak, sanatta ve özellikle de opera sanatındaki kadın imgesini post modern feminist söylem üzerinden ele almaya çalışmaktır. Yapılan çalışmanın ilk bölümünde Verismo akımının oluşmasında etkili olan tarihsel süreç, bu sürecin 19. yüzyıla ve opera sanatına etkileri ele alınmış, Verdi'nin hayatından kesitler sunulmuş ve besteleri ile dönemin İtalyası üzerinde bıraktığı büyük etkilere yönelik bilgiler aktarılmıştır. İkinci bölümde ise feminist teorinin tarihsel arka planına ve bu teorinin sanatsal alanlardaki ve özellikle de müzik sanatındaki etkilerine değinilerek feminist teorinin dönemlerine ilşkin bilgiler aktarılmıştır. Son bölümde ise Verdi operalarında temsil edilen kadın karakterlerin anlizleri yapılmış, yapılan analizler aşığında ortaya çıkan bulgular post modern feminist söylemin düşünce dinamikleri üzereinden okunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to find the effects of the Verismo movement in the operas, also called the second period, of Giuseppe Verdi, one of the most important Italian composers of the 19th century, and trying to address the woman image in the art and especially opera art over the post modern feminist course by analyzing the representations of woman treated in these operas. In the first part of the study, the historical process that was effective in the formation of the Verismo movement, the effects of this process on the 19th century and opera art were dealt with, sections of the life of Verdi were presented and information on the great effects that Verdi had left on Italy in the period by his compositions was stated. In the second part, information about the periods of feminist theory is given by referring to the historical background of feminist theory and effects of this theory in artistic fields and especially in the art of music. In the last section, the female characters represented in the Verdi operas were analyzed and the findings that emerged in the light of the analyzes were tried to be read through the dynamics of the postmodern feminist discourse.