Çiğ sütten yapılan şavak peynirinde atımlı ışık uygulamalarının muhafaza süresi üzerine etkisi
The effects of the pulsed uv light implementation on the preservation duration of şavak cheese made from raw milk
- Tez No: 655979
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM PELİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada çiğ sütten şavak peyniri üretimi yapılarak, atımlı ışığın ürünün muhafazası üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu araştırma için çiğ sütten şavak peyniri yapılmış (kelle kalınlığı ortalama 2 cm olacak şekilde) ve peynir örnekleri çift taraflı atımlı ışık uygulamasına tabi tutulmuştur. Deneysel örnekler +4°C'de muhafaza altına alınarak ve muhafazanın 0., 5., 10., 15., 20. ve 25. günlerinde mikrobiyolojik (enterobakteri, psikrofil aerob genel canlı, laktik asit, sülfit indirgeyen bakteri, S. aureus ve maya-küf), kimyasal (asitlik, pH ve tiyobarbutürik asit sayısı) açıdan incelenmiştir. Çalışmada kontrol grubu, 1. grup (ışıktan 5 cm uzaklıkta ve 60 saniye muamele edilen), 2. grup (5 cm uzaklıkta ve 30 saniye muamele edilen) ve 3. grup (8 cm uzaklıkta ve 60 saniye muamele edilen) 4. grup (8 cm uzaklıkta ve 30 saniye muamele edilen) 5. grup (13 cm uzaklıkta ve 60 saniye muamele edilen) ve 6. grup (13 cm uzaklıkta ve 30 saniye muamele edilen) olmak üzere 7 farklı grup oluşturulmuştur. Mikrobiyolojik kalite açısından en iyi grup 1. grup olurken kontrol grubunda 10. günden sonra bozulma gözlenmiştir. Deneysel örnekler kontrol grubu ile kıyaslandığında TBA, asitlik ve pH değerleri arasında istatiki açıdan önemli bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Savak cheese was produced from raw milk and the effect of pulsed UV light on preservation of the product was searched. The samples of Savak cheese (avarage 2 cm) which was produced from raw milk were exposed to two-sided pulsed UV light for this study. Experimental samples were preserved at +4 0C and on the 0th, 5th, 10th, 15th, 20th and 25th days of preservation, the samples were analyzed in terms of microbiological (enterobacteria, psychrophilic aerob, lactic acid, sulphate reducing bacteria, S.aureus and yeast-fungus), and chemical (acidity, pH and the number of thiobarbituric acid) aspects. In this study, seven different groups were formed, namely control group, Group 1 (5 cm away from the light and applied 60 seconds), Group 2 (5 cm away from the light and applied 30 seconds), Group 3 (8 cm away from the light and applied 60 seconds), Group 4 (8 cm away from the light and applied 30 seconds), Group 5 (13 cm away from the light and applied 60 seconds) and Group 6 (13 cm away and applied 30 seconds). While spoilage was observed in the control group after ten days, Group 1 was the best in terms of microbiological quality. When experimental samples were compared to control group, no statistically differences were observed in terms of TBA, acidity and pH value.