Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastaların aktiflik düzeyini etkileyen faktörler ve yaşam kalitesi
Factors affecting the activity level of patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and their relationship with quality of life
  1. Tez No: 656083
  2. Yazar: ADİLE AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE ÇIRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: KOAH'lı hastalarda aktiflik düzeyini, aktifliği etkileyen faktörleri ve aktiflik düzeyi ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve ilişkisel tiptedir. Araştırma ''15 Ekim 2019- 15 Mart 2020'' tarihleri arasında EÜ Tıp Fakültesi Hastanesinin Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde örneklem seçim kriterlerine uyan 120 KOAH'lı hasta gerçekleştirilmiştir. Veriler Hasta Tanıtım Formu, KOAH Değerlendirme Testi (CAT), Hasta Aktiflik Düzeyi Ölçeği (HADÖ), St.George Solunum Anketi (SGRQ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Tanımlayıcı İstatistikler, bağımsız gruplarda T-Testi, F(ANOVA) Testi, Bonferroni Testi ve Pearson Korelasyon Testi, Durbin Watson Testi kullanılmıştır. Bulgular: Bireylerin, HADÖ puan ortalaması 67.05±14.69, CAT puan ortalaması 22.33 ±7.48, SGRQ semptom puan ortalaması 55.80±20.23, SGRQ aktivite puan ortalaması 74.78±21.59, SGRQ etki puan ortalaması 49.78±21.30, SGRQ toplam puan ortalaması 58.35±20.00 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the level of activity, factors affecting activity and the relationship between activity level and quality of life in patients with COPD. Materials and Method: The research is of descriptive and relational types. The research was carried out between“October 15, 2019 - March 15, 2020”in the Chest Diseases Clinic of EÜ Faculty of Medicine, 120 patients with COPD who meet the sample selection criteria. Data were collected using the Patient Identification Form, COPD Assessment Test, Patient Activation Measure (PAM), St. George's Respiratory Questionnaire. In the analysis of the data,“Descriptive Statistics, T-Test in independent groups, F (ANOVA) Test, Bonferroni test and Pearson Correlation Test, Durbin Watson Test”were used. Results: Individuals had PAM score a mean of 67.05 ± 14.69, CAT score mean of 22.33 ± 7.48, SGRQ symptom score mean of 55.80 ± 20.23, SGRQ activity score mean of 74.78 ± 21.59, SGRQ effect score mean of 49.78 ± 21.30, and SGRQ total score mean of 58.35 ± 20.00.