Farklı türde uygulanan pilates egzersizlerinin sedanter kadınlarda fonksiyonel hareket analizi performansına etkisi
The effect of different types of pilates exercises on functional movement analysis performance in sedentary women
- Tez No: 656154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEMİR ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, farklı türde uygulanan pilates egzersizlerinin sedanter kadınlarda fonksiyonel hareket analizi performansına etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Çanakkale ilinde ikamet eden, 33,71±3,15 yıl yaş, 164,88±5,96 cm boy uzunluğu, 59,68±6,42 kg vücut ağırlığı ve 21,84±2,01 kg/m2 beden kütle indeksi ortalamalarına sahip, daha önce herhangi bir sporcu geçmişi olmayan toplam 45 sedanter kadın gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma Mat Work Pilates (aletsiz pilates) grubu (n=15), Reformer Pilates (aletli pilates) grubu (n=15) ve kontrol grubu (n=15) olmak üzere üç rubu şeklinde tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında egzersiz gruplarının eklem ve hareket kalıplarındaki stabilitesi, mobilitesi, fonksiyon kısıtlılığı, kas asimetri ve sınırlılıklarının belirlenmesinde Fonksiyonel Hareket Tarama Testi (FMS) uygulanmıştır. Araştırmada ölçüm, hesaplama ve testler sonucunda elde edilen veriler SPSS 22.00 istatistiksel analiz paket programında yapılmıştır. İstatistikel analizlerde ön test ve son testler arasındaki farkın belirlenmesi amacı ile Wilcoxon testi ve son testlerdeki farkın belirlenmesinden ise ve Kruskal Wallis ve Man Whitney U analiz testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was conducted to investigate the effect of different types of pilates exercises on functional motion analysis performance in sedentary women. Residing in the city of Çanakkale, 33.71 ± 3.15 years of age, 164.88 ± 5.96 cm height, 59.68 ± 6.42 kg body weight and 21.84 ± 2.01 kg / m2 body mass A total of 45 sedentary women with averages of the index and who did not have any previous athlete background participated voluntarily. The research was designed as three rubles: Mat Work Pilates (pilates without tools) group (n = 15), Reformer Pilates (pilates with tools) group (n = 15) and control group (n = 15). Within the scope of the study, the Functional Movement Screening Test (FMS) was applied to determine the stability, mobility, functional limitation, muscle asymmetry and limitations of exercise groups in joint and movement patterns. The data obtained as a result of measurement, calculations and tests in the study were made in the statistical analysis package program SPSS 22.00. In statistical analysis, Wilcoxon test and Man Whitney U and Kruskal Wallis analysis tests were used to determine the difference between pre-tests and post-tests.