Son 10 yılda kliniğimizde yapılan serklajların retrospektif değerlendirilmesi
Cerclage done in our clinic in the last 10 years retrospective evaluation
- Tez No: 857972
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Hastanemizde son 10 yılda yapılan serklajların retrospektif değerlendirilmesi ile proflaktik ve acil serklajların; servikal yetmezliğin risk faktörleri, hastanın demografik özellikleri gibi çeşitli yönlerle ele alınarak serklajın obstetrik sonuçlar üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Hastanemizde son 10 yıl içinde yapılan serklajlar retrospektif olarak hastanenin elektronik kayıt sisteminden ve arşivdeki hasta dosyaları üzerinden tarandı. Çalışmaya çoğul gebelikler fetal anomalisi olanlar ve Mc Donald Tekniği dışında yapılan serklajlar dahil edilmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: With the retrospective evaluation of cerclages performed in our hospital in the last 10 years, prophylactic and emergency cerclages; the aim of this study is to compare the effects of cerclage on obstetric outcomes by considering various aspects such as risk factors of cervical insufficiency and demographic characteristics of the patient. Materials and Methods: Cerclages performed in our hospital in the last 10 years were scanned retrospectively from the hospital's electronic registry system and patient files in the archive. Multiple pregnancies, those with fetal anomaly and cerclages performed other than McDonald Technique were not included in the study. Cerclages based on history and ultrasonographic findings were considered prophylactic, cerclages based on physical examination were accepted as emergency cerclages. Age, weight, body mass index, presence of additional disease in which week of pregnancy the cerclage was performed, previous history of surgery, number of children with parity in gravida, number of abortions, intrauterine mort fetus, history of IVf, past conization history of cervical dilatation for any reason present type of delivery week of delivery apgar and birth weight etc.