Endobronşiyal Ultrason Rehberliğinde Transbronşiyal İğne Aspirasyonu
Endobronchial Ultrasound Guided Transbronchial Needle Aspiration
- Tez No: 656192
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ALTIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızda EBUS miniprob rehberliğinin mediastinal ve hiler lenf nodlarında TBİA'nın tanı ve evrelemedeki değeri araştırıldı. Küçük hücre dışı akciğer kanseri tanısı alan ve beraberinde toraks BT 'sinde kısa aksı 1 cm'yi geçen lenf nodu bulunan 22 hastanın lenf nodlarına EBUS rehberliğinde evreleme amaçlı TBİA'lar yapıldı. Hastaların hepsi erkekti (%100) ve yaş aralığı 45-76 olup ortalama yaş 56.82± 9.04 idi. Tüm olgularda yeterli materyal alındı. Örneklenen 15 (%68.2) olguda lenf bezlerinde malign aspirat saptandı ve bu olgularda N2 olarak değerlendirilerek bu yöntem ileri invaziv evrelemeyi gereksiz kıldı. Malignite açısından negatif aspirat saptanan 7 (%31.8) hastaya mediastinoskopi yapıdı. Mediastinoskopi sonuçlarıyla birlikte değierlendirildiğinde EBUS rehberliğinde TBİA'nın KHDAK'undaki evrelemesindeki sensitivitesi %88.24 spesifisitesi %100, doğruluk oranı %90.9, negatif prediktif değeri %71.4, yanlış negatiflik değeri %28.6 olarak bulundu. Patolojik tanısı olmayan ve toraks BT' sinde patolojik boyutta lenf nodu bulunan 35 hastaya EBUS rehberliğinde tanısal amaçlı TBİA'lar yapıldı. 35 hastanın 16'sı (%45.7) kadın 19'u (%54.3) erkekti. Hastaların yaş aralığı 24-74 olup ortalama yaş 48.80 ±15.04 idi. Tanı amaçlı tüm olgularda TBİA'da yeterli materyal alındı. Malign lenf bezi tutulumu olan olguların, iki lenfoma olgusu hariç hepsinde (%84.6) TBİA tanısaldı.Tüm olguların 27'sinde (%77.1) EBUS rehberliğinde TBİA tanı sağladı. Sarkoidoz olgularında tanı oranı %84.6 olarak bulunurken tuberkülozlu olgularda bu oran %50'de kalmıştır. Tanı amaçlı örneklenen lenf nodu sayısı 3'ün üzerine çıktıkça, ve lenf nodlarından alınan toplam örneklem sayısı 7'nin üzerine çıktıkça tanı artmış fakat bu artış istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, EBUS rehberliğinde TBİA yüksek sensitivite, spesifite ve doğruluk oranı ile işlemin güvenli yapılmasını sağlamakta, yüksek tanı oranı ve küçük hücre dışı akciğer kanseri olgularında evrelemedeki yeri ile ileri invaziv işlemi gereksiz kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study we evaluated the diagnostic and staging value of EBUS miniprobe guided transbronchial needle aspiration biopsy (TBNA) of mediastinal and hiler lymphadenopathy. Diagnostic TBNA was done to lymph nodes of 22 patients who were diagnosed for nonsmall cell lung cancer and have lymph nodes more then 1 cm in short axis on their thorax computerised tomography. All the patients were male (100%) and mean age was 56.82± 9.04 (45-76). Adequate sample was obtained in all of the patients. From 15 (68.2%) of the cases malign aspirate was obtained and grouped as N2 disease so no further invasive procedure was needed for these patients. Mediastinoscopy was done for the 7 (31.8%) patients with negative aspirate. When evaluated together with mediastinoscopy results, EBUS guided TBNA has a 88.24% sensitivity, 100% spesificity, 90.9% accuracy, 71.4% negative predictive value, and 28.6% false negative value in staging of NSCLC. EBUS guided TBNA was done for the pathological sized mediastinal and hiler lymph nodes from 35 patients without any diagnosis. From the 35 patient, 16 (45.7%) of them were women and 19 (54.3%) of them were men with mean age 48.80 ±15.04 (24-74). Adequate sample was obtained in all of the patients for diagnosis. In all the patients with malign lymph node involvement TBNA was diagnostic except two ltymphoma patient (84.6%). 27 (77.1%) of all cases EBUS guided TBNA was diagnostic. Diagnostic ratio for sarcoidosis was found to be 84.6% while for tuberculosis it was 50%. As the sampled lymph node number increased over 3 and as the total sampling number increased over 7 diagnostic ratio increased but this increase did not reach statistical significance. As a result EBUS guided TBNA provide a safe procedure with high sensitivity, spesificity and accuracy and prevent unnecessary invasive procedures in NSCLC for staging purposes.