İlçe idarelerinde tarım ve hayvancılık politikaları: Karabük Eflani ilçesi üzerine bir inceleme
Agriculture and livestock policies in district administrations: A study on Karabük Eflani district
  1. Tez No: 702934
  2. Yazar: İBRAHİM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZKARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez içerisinde ilçe idarelerinde tarım ve hayvancılık politikaları incelenmiştir. Konunun tutarlı ve anlaşılabilir olması için ilçe kısmına gelmeden önce tarım ve hayvancılığın tarihi, dünyadaki gelişimi, dünyada ve Türkiye'de uygulanan politikalar yıllar ve dönemler bazında incelenmiştir. Tarım ve hayvancılık başta gıda olmak üzere, sanayi, istihdam ve ticaret için önemlidir. Tarımsal sistemlerini iyi kurabilmiş ve tutarlı politikalar belirleyebilmiş ülkeler iç ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra bu ürünler üzerinden büyük oranlarda dış ticaret de yapmaktadır. Türkiye'de tarım ve hayvancılık politikaları Cumhuriyet ile hız kazanmış, 1960 yılından itibaren planlı ve programlı bir sürece sokulmuştur. Bazı zaman aralıklarında yaşanan problemler ve yanlış politikalar sektörü olumsuz etkilemiştir. Kalkınma planlarına göz gezdirildiğinde ise çok uzun yıllardır kronikleşmiş problemlerin devam ettiği görülmektedir. Bu problemler ilçelerde de çeşitli problemlere sebep olmaktadır. Türkiye tarım ve hayvancılık alanında çok büyük bir potansiyele sahiptir. Tutarlı politika ve etkili kurumlar ile mevcut problemler rahatlıkla aşılabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, agriculture and animal husbandry policies in district administrations have been examined. In order to make the subject coherent and understandable, before coming to the district part, the history of agriculture and animal husbandry, its development in the world, and the policies applied in the world and in Turkey were examined on the basis of years and periods. Agriculture and livestock are important in terms of food, industry, employment and trade. Countries that have well established agricultural systems and set consistent policies, besides meeting their domestic needs, trade large amounts of these products. Agriculture and animal husbandry policies in Turkey gained momentum with the Republic and since 1960 it has been put into a planned and programmed process. Problems and wrong policies experienced in some periods negatively affected the sector. When the zoning plans are examined, it is seen that the problems that have been chronic for many years continue. These problems cause various problems in districts as well. Turkey has a great potential in agriculture and animal husbandry. Current problems can be easily overcome with consistent policies and effective institutions.