Mobil pazarlama stratejilerinin tüketici davranışlarına etkisi bağlamında mobil alışveriş aplikasyonlarının incelenmesi
Investigation of mobile shopping applications in the context of the impact of mobile marketing strategies on consumer behavior
- Tez No: 656232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mobil pazarlama stratejileri ile sunulan mobil alışveriş aplikasyonlarının her geçen gün kullanıcı sayıları artmaktadır. Akıllı mobil cihaz kullanıcısı tüketiciler işletmeler için hedef kitlesi konumuna gelmektedir. Mobil pazarlamanın düşük bütçeli oluşu, kolay erişim imkânı ve günümüz teknolojilerine uyum sağlaması işletmeler için önemli bir pazarlama kanalı oluşturmaktadır. Bu doğrultuda yapılan bu çalışmada, mobil pazarlama stratejileri ile mobil alışveriş aplikasyonu kullanıcıları olan tüketicilerin davranışsal niyetlerinin ölçümlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın ana temeli, Fred Davis (1986; 1989) tarafından geliştirilen Teknoloji Kabul Modeli'ne dayanmaktadır. Venkatesh ve Davis (2000: 187), algılanan niyet değişkenlerinin genişletilmesini amaçlayarak Teknoloji Kabul Modeli'ne araştırma amacına göre farklı değişkenler ekleyerek model oluşturmakta ve ''Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli'' olarak adlandırmaktadırlar. Teknoloji Kabul Modeli, araştırma amacına göre yeni değişkenlerin eklenip ''Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli'' olarak ele alınan bir modeldir. Bu araştırma kapsamında Teknoloji Kabul Modeli'nin değişkenlerine ek; tüketici tatmini, yenilikçilik, güven, algılanan fayda ve algılanan eğlence eklenerek Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli kullanılmaktadır. Araştırma kapsamında; üniversitesi düzeyi kişisel gelişim eğitim gruplarında online anket yöntemi gerçekleştirilmiş olup, 20-45 yaş aralığında kadın ve erkek katılımcılardan oluşan, mobil alışveriş aplikasyonu kullanıcısı olan 500 kişinin değerlendirmeleri analiz edilmiştir. Araştırma modelinde: algılanan fayda, kullanım kolaylığı, algılanan eğlence, yenilikçilik, güven, tüketici tatmini ve davranışsal niyet değişkenleri ele alınmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda; tüketicinin mobil alışveriş aplikasyonu davranışsal niyetleri bağlamında 12 hipotez oluşturulmuştur. Verilerin analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiklerden; frekans, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirlik değerlendirmesinde Cronbach's Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Yapılan bu araştırmada sosyal bilimler ve halkla ilişkiler alanında mobil pazarlama stratejilerinin tüketicilerin davranışsal niyetlerine etkisi incelenmiş olup, işletmelerin de var olan mobil alışveriş uygulamalarını geliştirme de ve yeni geliştirilecek olan mobil alışveriş uygulamaları içinde yol gösterici olarak katkıda bulunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The number of users of mobile shopping applications offered with mobile marketing strategies is increasing day by day. Smart mobile users have become the target audience for businesses. Mobile marketing's low budget, easy access and adaptation to today's technologies constitute an important marketing channel for businesses. In this study, it is aimed to measure the behavioral intentions of consumers who are users of mobile shopping applications and mobile marketing strategies. The main basis of this study is based on the Technology Acceptance Model developed by Davis (1986; 1989). Venkatesh and Davis (2000: 187) create a model by adding different variables to the Technology Acceptance Model in order to expand the perceived intent variables, and call it the“Extended Technology Acceptance Model”. The Technology Acceptance Model is a model that is accepted by adding new variables and handling as an“Extended Technology Acceptance Model”according to the research purpose. In addition to the variables of the Technology Acceptance Model; improved Technology Acceptance Model is used by adding consumer satisfaction, innovation, trust, perceived benefit and perceived entertainment. In the scope of this research; an online survey method was carried out in personal development education groups at university level, and the evaluations of 500 people who were male and female participants between the ages of 20-45 and users of mobile shopping applications were analyzed. In the research model, the perceived benefit, ease of use, perceived entertainment, innovation, trust, consumer satisfaction and behavioral intent were discussed. For the purpose of the research; 12 hypotheses were created in the context of consumer behavioral intentions of mobile shopping application. SPSS 20 package program was used to analyze the data. Descriptive statistics in the evaluation of the data; frequency, percentage, minimum, maximum, average and standard deviation values were used. Cronbach's Alpha coefficient was calculated in the reliability evaluation of the scales. In this study, the effects of mobile marketing strategies on the behavioral intentions of consumers in the field of social sciences and public relations were examined, and it is expected that businesses will also contribute to improving current mobile shopping applications and as a guide for the mobile shopping applications that will be developed.