Effects of feedback type and accuracy on the Dunning-Kruger effect
Üst-bilişsel süreçlerde geribildirimlerden yararlanma
- Tez No: 656233
- Danışmanlar: PROF. DR. METEHAN IRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Nöropsikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dunning-Kruger etkisi, bireylerin öz değerlendirmelerinin objektif performanslarını ne kadar başarılı (veya başarısız) bir şekilde yansıttığı konusunda oldukça bilinen bir olgudur. Birçok alanda, herhangi bir görevde en başarısız olan bireyler kendi performanslarının gerçekte olduğundan çok daha iyi olduğuna inanırken, en iyi performansa sahip olanlar da bunun tam aksine inanma eğilimindedir. Literatürde, çoğunluğun kendilerini doğru bir şekilde değerlendirememesinin nedenlerinden birinin, yeterli geri bildirim almamaları ve bu nedenle doğru bir benlik yargısı için gerekli üstbilişsel becerilere sahip olmadıkları öne sürülmüştür. Bu çalışmada, katılımcıların tamamladıkları ilk genel kültür ve akıl yürütme testlerine olumlu ya da olumsuz geribildirim vererek, geri bildirim türünün ve doğruluğunun, gelecekte bireylerin öz değerlendirmelerini nasıl etkilediğini anlamayı amaçladık. Tek başına geribildirim türünün kişinin kendi değerlendirmesi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunamamış olmakla birlikte, geri bildirim türü ile katılımcının gerçek test sonuçları arasında bir etkileşim bulunmuştur. Cinsiyet ve olumsuz değerlendirilme korkusu gibi değişkenler de ayrıca incelenmiş ve cinsiyetin öz değerlendirme üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Buna rağmen, kadınlar ve erkekler tüm testlerde benzer performans göstermişlerdir. Bulgular üstbiliş ve geri bildirim literatürü çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Dunning-Kruger effect is a widely known phenomenon about how individuals' self-assessments successfully or unsuccessfully corresponds to their objective performances. It is the case that in a variety of settings, individuals who perform the worst in a task believe that their performance is much better than what it actually is, while the best performers tend to believe otherwise. It has been suggested in the literature that, one of the reasons why majority fails to correctly assess themselves is because they do not receive enough feedback and therefore lack the necessary metacognitive skills for an accurate judgement of self. In this current study, we aimed to understand how feedback type and accuracy affects individuals' self-evaluations in the future, by giving them positive or negative feedback to their initial performances at a general knowledge and an abstract reasoning task. It was found that while feedback type alone did not have a significant effect on one's self-evaluations, an interaction effect was found between feedback type and participant's test results. Additional variables such as gender and fear of negative evaluation were also investigated, and gender was found to have a significant effect on self-evaluations, even though females and males always scored similarly on all of the scoring criteria. Findings were discussed within the metacognition and feedback literature frame.