Bireysel yatırımcı davranışlarının davranışsal finans kapsamında incelenmesi: Ankara ili uygulaması
The investigation of the individual investor's behaviors within the scope of behavioral finance: Ankara province practise
- Tez No: 656234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARDİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Geleneksel finans yatırımcıları, kendi faydalarını en iyileyen rasyonel bireyler olarak tanımlarken, davranışsal finans yatırımcıları her zaman faydalarını en iyilemeyen/iyileyemeyen veya sınırlı düzeyde en iyileyen bireyler olarak tanımlamaktadır. Bunun nedeni, bireylerin yatırım kararlarını verirken birtakım psikolojik önyargı veya eğilimlerden etkilenmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, davranışsal finansta geleneksel finansın öne sürdüğü Etkin Pazar Kuramı'nın her zaman sağlanmadığını ve psikolojik önyargıların buna neden olduğunu gösterir çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada amaç, Ankara'daki bireysel yatırımcıların finansal kararlar alırken davranışsal finansın öne sürdüğü önyargı veya eğilimlerden aşırı güven, aşırı iyimserlik, temsil etme, kendine atfetme, mevcudiyet, pişmanlıktan kaçınma, kayıptan kaçınma, çerçeveleme, aşina olanı tercih etme, muhafazakarlık ve sürü davranışı sergileyip sergilemediklerini tespit etmektir. Buna ek olarak çalışmada, bireysel yatırımcıların demografik ve finansal özelliklerinin, bu önyargılar/eğilimler üzerinde farklılaşmaya neden olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, geleneksel finans ve davranışsal finansın esasları ile benzer ve farklı oldukları noktalar anlatılmaya çalışılmıştır. Ardından, ikinci bölümde davranışsal finans araştırmacıları tarafından yatırımcıların kararlarında etkili olduğu belirlenmiş psikolojik faktörlerin tanımları verilmiştir. Son olarak, bu çalışmanın amacını da içinde barındıran üçüncü bölümde Ankara'da ikamet eden bireysel yatırımcılardan 441 kişiye anket çalışması uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, aşırı iyimserlik ve sürü davranışının cinsiyete, aşırı güven önyargısının yatırımları gözden geçirme sıklığına, aşırı güven, aşırı iyimserlik, mevcudiyet ve muhafazakarlık eğiliminin finansal piyasaları takip etme sıklığına ve sürü davranışının yatırımcıların riske karşı tutumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While traditional finance defines investors as rational individuals that optimize their own benefits, behavioral finance always defines investors as individuals who do not optimize ( who can not optimize) or limited optimize their benefits. This is because individuals are affected by some psychological bias or tendencies when making investment decisions. For this reason, studies have been conducted to show that effective market theory suggested by traditional finance in behavioral finance is not always provided and psychological prejudices are caused by this. The aim of this study is to determine whether individual investors in Ankara show overconfidence, over optimism, representativeness, self atribution, availability, regret aversion, loss aversion, familiarity, framing, conservatism and herd behavior from the prejudice or tendencies suggested by behavioral finance when making financial decisions. In addition, attempted to determine whether demographic and financial characteristics of individual investors cause differentiation on these prejudices / trends in this study. The study consists of three parts. In the first chapter, the principles of traditional finance and behavioral finance and the points that are similar and different are tried to be explained. Then, in the second section, by behavioral finance researchers are given definitions of psychological factors that are determined to be effective in the decisions of investors. Finally, in the third section (including the purpose of this study) a survey was applied to 441 individuals from individual investors residing in Ankara, and the data obtained were analyzed and interpreted using the SPSS 25.0 statistics program. As a result of the analysis, it was determined that over-optimism and herd behavior differed according to gender, over-confidence bias differed by the frequency of reviewing investments. Likewise, over-confidence, over-optimism, availability and conservatism in the frequency of tracking financial markets, and herd behavior was found to differ based on investors' attitude towards risk.