The role of computer mediated communication tools and task repetition in developing EFL learners' speaking skills
Bilgisayar destekli eğitim ve tekrarlanan program uygulamasının öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesindeki rolü
- Tez No: 656235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı,derse video ve ses kaydı olarak adapte edilen teknoloji destekli araçların ve benzer program uygulamasının öğrencilerin konuşma becerisindeki gelişme olan etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma, teknoloji destekli araçların ve benzer program uygulamasının öğrencilerin konuşma performansları üzerindeki etkisini yapı, kelime bilgisi, anlama, akıcılık ve telaffuz olmak üzere beş alanda incelemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak bu çalışma, öğrencilerin derslerine teknoloji destekli araçların ve benzer program uygulamasının adapte edilmesine karşı olan düşüncelerini de incelemektedir. Bu çalışma Türkiye'nin Marmara Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Toplamda 15 son sınıf öğrencisi bu çalışmada yer almıştır. Bulgular, dersleri video ve ses kaydı şeklinde teknoloji destekli araçlarla ve benzer program uygulaması ile işlemenin öğrencilerin hem skorlarına hem de bakış açılarına pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışmada, teknoloji destekli eğitim ve benzer program uygulamasının en dikkat çekici etkisi yapı, anlama ve akıcılıkta gözlemlenmiştir. Buna karşın, en küçük etki kelime bilgisi ve telaffuzda görülmüştür. Katılımcıların görüşlerine geldiğimizde, hem olumlu hem olumsuz geri dönütler bulunmaktadır ancak genellikle öğrenciler duygusal ve zihinsel olarak konuşma performanslarında olumlu etki gördüklerini belirtmişlerdir. Bu bulgular, dersleri teknoloji destekli araçlarla ve benzer program uygulamasıyla zenginleştirmenin öğrenciler üzerinde duygusal ve zihinsel yönden pozitif etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of adapting CMC tools as videos and voice recordings and task repetition to the lessons on learners' speaking development. The study aims at finding the effect of CMC tools and task repetition on students' speaking performances under five fields: structure, vocabulary, comprehension, fluency and pronunciation. Moreover, the study also attempts to find out the learners' perceptions on having their lessons integrated with CMC tools and task repetition. The study has been done in a state university in the Marmara region in Turkey. In total, 15 senior students took part in this study. The findings demonstrated that supporting the lessons with CMC tools (videos, voice recording) and task repetition have positive effects on both the scores and the perceptions of the students. In this study, the most significant effects of CMC tools and task repetition were seen on fluency, comprehension and structure. However, the smallest effect was seen on vocabulary and pronunciation. When the perceptions of the participants were considered, there were both positive and negative feedbacks; but generally, students saw many positive effects on their oral performances considering emotional and cognitive perspectives. These findings indicated that supporting the lesson with CMC based tools along with task repetition has emotional and cognitive positive impacts on students.