Evli bireylerde sosyal medya bağımlılığının evlilik uyumu ve evlilik doyumu üzerindeki etkisi
The relationship between marital satisfaction, marital adjustment and social media addiction in married couples
- Tez No: 656248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; evli bireylerde evlilik doyumu, evlilik uyumu ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın amacına uygun olarak katılımcıların kişisel özellikleri ile bağımlı değişken olarak ele alınan sosyal medya bağımlılığı, evlilik uyumu ve evlilik doyumu arasında birlikte değişim ilişkisi olup olmadığı, bu özelliklere bağlı olarak oluşturular grupların bağımlı değişkenler olan sosyal medya bağımlılığı, evlilik uyumu ve evlilik doyumu bakımından farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların evlilik uyumuna dair tutumlarını belirlemek amacıyla geçerlik ve güvenirlik çalışması Tutarel-Kışlak (1999) tarafından yapılmış olan 'Evlilik Uyum Ölçeği' kullanılırken, Evlilik doyumunun belirlenmesine yönelik Çelik ve İnanç (2009) tarafından geliştirilen 'Evlilik Doyum Ölçeği' ve sosyal medya bağımlılığının belirlenebilmesi içinde Şahin ve Yağcı (2017) tarafından geliştirilen 'Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma İstanbul sınırları içerisinde evli olan bireyleri (100 kişi) içermektedir. Hazırlanan anket SPSS 22.0 for Windows paket programında güvenirlik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma bulgularına göre evli bireylerde evlilik doyumu, evlilik uyumu ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide; evlilik uyumu ile evlilik doyumu arasında ve evlilik uyumu ile sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkinin varlığı ortaya koyulmuştur. Evlilik doyumu ile sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarından sanal tolerans arasında da olumlu ve anlamlı bir ilişki vardır. Kadınlarla erkekler ve severek evlenenlerle görücü usulüyle evlenenler, evlilik uyumu bakımından farklılaşmıştır. Sosyal medya kullanım süreleri temelinde oluşturulan gruplar arasında da evlilik doyumu alt boyutlarından olan benlik ile sosyal medya bağımlılığı alt boyutlarından olan sanal iletişim boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu ortaya koyulmuştur. Araştırmada elde edilen bulguların, son yıllarda evlilik uyumu, evlilik doyumu ve sosyal medya bağımlılığının araştırıldığı çalışmalarda incelenen değişkenler ve elde edilen bulgular bakımından benzer sonuçlar sağladığı görülmektedir. Bu bağlamda, evlilik uyumuna, evlilik doyumuna ve sosyal medya bağımlılığına dair bakış açılarının ve ilişkili faktörlerin ele alınması bakımından güncel veri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; The relationship between marital satisfaction, marital adjustment and social media addiction in married couples. The relationship between socio-demographic variables and dependent variables that are considered for this purpose will be examined. It will be investigated whether there is a difference between the groups based on socio-demographic variables in terms of dependent variable levels, and whether social media addiction predicted marital adjustment marital satisfaction. The research was carried out with the survey method. Participants marital harmony to that point of view in Turkey in order to determine the terms of the validity and reliability study, Tutarel-overwintering (1999), which was prepared 'Marital Adjustment Scale' used, steel and Faith for the determination of marital satisfaction (2009) developed by 'Marital Satisfaction Scale' and the last In order to determine the social media addiction of the participants, the 'Social Media Addiction Scale' developed by Şahin and Yağcı (2017) was used. Individuals who were married in Istanbul in Research (100) contains. Descriptive and comparative statistical analysis methods were used in the research. The prepared questionnaire was subjected to reliability analysis in SPSS 22.0 for Windows. According to the research findings, in the relationship between marital satisfaction, marital adjustment and social media addiction in married couples, the relationship between 'Marriage Adjustment' dimension and 'Marriage Satisfaction' dimension. 'Marital Adjustment' dimension and 'Sexuality' It was revealed that there was a positive relationship between the sub-dimension and the 'Marriage Adjustment' dimension and the 'Social Media Addiction' dimension. It is seen that the findings obtained in the research have provided similar results in terms of the variables examined and the findings obtained in studies investigating marital adjustment, marital satisfaction and social media addiction in recent years. In this context, up-to-date data has been obtained to address perspectives and related factors regarding marital adjustment, marital satisfaction and social media addiction.