Üniversite öğrencilerinde nomofobi ile sosyal anksiyete ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of relationship between nomophobia, social anxiety and communication skills among university students
  1. Tez No: 656302
  2. Yazar: BEYZA NUR ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÖZTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu araştırmanın esas amacı 18-45 yaş arası lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin nomofobi düzeylerinin sosyal kaygı ve iletişim becerileri ile olan ilişkisini incelemektir. Bunun yanında, bu amaçların test edilmesi, bulgular üzerinde tartışılması sonucunda literatüre katkı sağlamak bir diğer amaçtır. Yöntem: Çalışmaya 279 kişi katılmış olup, katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Nomofobi Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve İletişim Becerileri Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada, karşılaştırmalı ve ilişkisel-yordayıcı analiz yöntemleri uygulanmış olup, araştırma soru ve hipotezleri çözümlenmiştir. Bulgular: Araştırmada; nomofobi ve sosyal kaygı arasında pozitif yönde zayıf ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Diğer yandan, nomofobi ve iletişim becerileri arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Nomofobinin, sosyal kaygı ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda Nomofobi Ölçeği alt boyutu olan Çevrimiçi Bağlantıyı Kaybetme düzeyi ile Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği alt boyutu olan Kaçınma puanı arasında pozitif yönde zayıf ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin nomofobi düzeylerinin sosyal kaygı ile ilişkili olduğu görülürken, nomofobi ile iletişim becerileri arasında doğrudan bir ilişki görülmemiştir. Nomofobi ve sosyal kaygı semptomlarının birbirlerini tetikleyebileceği ihtimali gözlemlenmiştir. İleriki çalışmalarla bu çalışmadan elde edilen sonucun tekrarlanabileceği, nomofobik bireylerin tedavisinde sosyal kaygının var olma ihtimali üzerinde durularak daha etkin bir müdahalenin yapılandırılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The main purpose of this study is to examine the relationship between the level of nomophobia of undergraduate and graduate students aged 18-45 with their social anxiety and communication skills. In addition, contributing to the literature by testing the these objectives and discussing the findings is another goal. Method: 279 of people participated in this study and Demographic Information Form, Nomophobia Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale and Communication Skills Scale were applied to the participants.In the research, comparative and relational-predictive analysis methods were applied and research questions and hypotheses were resolved. Findings: In the research, it has been determined that there is a positive week and significant relationship between nomophobia and social anxiety. On the other hand, there was no statictically significant relationship between nomophobia and communication skills. Nomophobia has been found to be associated with social anxiety. At the same time, it was determined that there was a positive and week relationship between the Nomophobia Scale sub-dimension, Losing Connectedness level and Liebowitz Social Anxiety Scale sub-dimension, Avoidance score. Results: As a result of the research, while the nomophobia levels of university students are related to social anxiety, there is no direct relationship between nomophobia and communication skills. Possibility of triggering each other nomophobia and social anxiety symptoms were observed. It is thought that the results obtained from this study can be repeated with the future studies and a more effective intervention can be structured by emphasizing the possibility of existing of social anxiety in the treatment of nomophobic individuals.