Hardalda (Brassica campestris) manyetik alan şiddetinin tohum verimi ve yağ oranı üzerine etkisi
The effect of magnetic field strength on seed yield and oil content in mustard (Brassica campestris)
- Tez No: 656322
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme tarlalarında 2019 yılının sonbahar döneminde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller desenine göre 3 tekerrürlü olarak bu araştırma denemesini kurulmuştur. Bangladeş'ten getirilen 'Tori' ve 'Sarson' adlı iki Hardal (Brassica campestris) çeşidine ait tohumlar 150 mT Manyetik alan uygulamasına maruz bırakılarak tarlaya ekilmiştir. Hasat zamanında her alt parsellerden 10'ar adet bitki tesadüf olarak seçildi ve analize uygun hale getirildi. Bitkilerde tohum verimine ve tohumlarda yağ oranına bakılarak bu çeşitlerin Türkiye şartlarında kontrol uygulamasına göre manyetik alan uygulamalarıyla daha iyi verim gösterdiği gözlemlenmiştir. Tori çeşidinde kontrol grubuna göre 24 saatlik uygulamada hem dekarda tohum verimi hem de yağ verimi yüksek olurken, Sarson çeşidinde 48 saatlik uygulamada tohum ve yağ veriminde pozitif sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in randomized blocks and was established with 3 replications according to the experimental design in the trial fields of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in Autumn season. Seeds of two Mustard (Brassica campestris) varieties 'Tori' and 'Sarson' brought from Bangladesh were exposed to 150 mT Magnetic field application and planted in the trial then. During the harvest time, 10 plants from each sub-parcel were randomly selected and made convenient for analysis. It has been observed that these varieties are better efficient with magnetic field applications comparing to the control application in Turkish conditions by examining the seed yield and oil ratio of the plants. While seed and oil yield were higher per decare in the 24-hour application in the Tori variety compared to the control group, positive results were also obtained in the seed and oil yield in the 48-hour application in the Sarson variety.