Bir mini jet motoru için radyal kompresörün akış ve yapısal analiz yöntemleri kullanılarak tasarımı
Design of a centrifugal compressor for a mini jet engine with the utilization of flow and structural analyzes
- Tez No: 656330
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüzde küçük gaz türbinli motorların oldukça yaygın bir kullanım alanı vardır. Turbo jet ve turbo fan formundaki gaz türbinleri hem yüksek irtifada uçabilme hem de yüksek hızlarda yeterli miktarda itki üretebilme kabiliyetine sahiptirler. Turbo jetler, genellikle havacılık sektöründe kullanılan ve hava ile çalışan jet motorlarıdır. Ülkemizde her ne kadar savunma sanayi, havacılık sektörü gibi birçok alanda turbo jet motoru kullanılsa da, gerek HAD ve FEA ile tasarım gerekse de üretim yapabilen tesis sayısı oldukça sınırlıdır. Gerçekleştirilen çalışma kapsamında da isterleri belirli olan bir mini jet radyal kompresör kademesi çarkının hem akış hem de mekanik analizleri gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, kompresörün performans haritası çıkartılmış, TEI tarafından gerçekleştirilen testlerle HAD ve deneysel sonuçlar kıyaslanmış ve çeşitli kritik tasarım parametrelerine bağlı olarak performans parametrelerindeki değişim irdelenmiştir. Gerçekleştirilen bu çalışmanın, baştan sonra bir kompresör çarkı tasarımı sürecinde yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, small gas turbine engines are widely used in may different industries. Gas turbines in the form of turbo jet and turbo fan are capable of both flying at high altitudes and generating sufficient thrust at high speeds. Turbo jets are air powered jet engines which are generally used in the aviation industry. Although turbo jet engines are used in many areas such as defense industry and aviation sector in our country, the number of facilities that are able to manage the design (using CFD, FEA) and manufacturing processes is quite limited. Within the scope of the work carried out, both flow and mechanical analyzes of a mini-jet centrifugal compressor stage impeller with certain requirements were carried out. In addition, the performance map of the compressor was generated, the CFD and experimental results were compared with the tests performed by TEI, and the change in performance parameters depending on various critical design parameters was examined. It is thought that the carried out work will constitute as a guide in the process of designing a compressor wheel from the beginning to the end.