Sentetik vollastonitin tasarlanmış çimento esaslı kompozitlerin durabilite ve boyutsal stabilite özellikleri üzerine etkisi
Effect on durability and dimensional stability properties of engineered cementitious composites of synthetic wollastonite
- Tez No: 656331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ERHAN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışmasında, özel bir üretim metodu sonucunda geliştirilen sentetik vollastonit (SV) mineralinin, tasarlamış çimento esaslı kompozitlerin (ECC) durabilite ve boyutsal stabilite özelliklerine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Maksimum 44:1 boy:çap oranına sahip olan SV yüksek iğnemselliği sayesinde ECC'de kullanılmıştır. İlk olarak, M45 kodlu standart ECC karışımı (uçucu kül (UK)/çimento = 1,20) üretilmiştir. Daha sonra, SV minerali, UK/Ç oranı (1,20) sabit kalacak şekilde çimento+UK yerine %3, %6 ve %9 oranlarında kullanılmıştır. Karışımların durabilite performanslarını belirlemek için 7, 28 ve 90 günde hızlı klor geçirimliliği ve kılcal su geçirimliliği deneyleri ile donma-çözülme deneyi yapılmıştır. Boyutsal stabilite özellikleri için ise 180 günlük kuruma rötresi ve 30 günlük kısıtlanmış rötre deneyleri uygulanmıştır. Deneyler sonucunda, %6'ya kadar SV kullanımının ECC'nin durabilite performansını geliştirdiği, kuruma rötresini ve ortalama çatlak genişliğini ise azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects on the durability and dimensional stability properties of engineered cementitious composites (ECC) of synthetic wollastonite (SW) mineral, developed as a result of a special production method, was investigated experimentally. SW having a maximum 44:1 aspect ratio, has been used in the ECC thanks to its high acicular. Firstly, the standard ECC mixture (fly ash (FA)/cement = 1.20) coded M45 was produced. Then, SW mineral was used at the rates of 3%, 6% and 9% instead of cement+FA so that the FA/C ratio (1.20) remained constant. In order to determine the durability performance of the mixtures, rapid chloride permeability and water sorptivity tests at 7, 28 and 90 days and freeze-thaw tests were performed. For dimensional stability properties, 180-day drying shrinkage and 30-day restrained shrinkage tests were applied. As a result of the experiments, it has been determined that the use of SW up to 6% improved the durability performance of ECC, decreased the drying shrinkage and average crack width.