Hafif su reaktörlerine tabii uranyumdan yakıt üretmek için lityum ve lityum+berilyum soğutmalı bir füzyon-fisyon hibrit blanket tasarımı
Lithium and lithium+berillium cooled fusion-fission hybrid blanked design for fuel breeding light water reactors
  1. Tez No: 65634
  2. Yazar: SEMİR GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Gas difüzyonu ve gas santrifüj tesisi gibi halihazırdaki nükleer yakıt zenginleştirme işlemlerine alternatif olarak LWRs reaktörlere yakıt temin etmek için fuzyon reaktörün üretim kapasitesi 239Pu için analiz edildi. Analiz katalize edilmiş (D,D) ve (D,T) fuzyon reaktörü için yapılmıştır. Nükleer ısı transferini fısil yakıt üretim bölgesinden dışarı atmak için iki farklı soğutucu olarak Li ve Li+Be seçilmiştir. 5 MW/m2 birinci duvar fuzyon nötron enerji yükü altında fısil yakıt kalitesini %3-4 'e kadar çıkaramak için fuzyon sürücüsüne ve soğutucu tipine bağlı olarak 18- 42 aylık operasyon süresince hesaplama yapılmıştır. Tesis faktörü % 75 kabul edilmiştir. Aynı birinci duvar fuzyon nötron enerji yükü altında katalize edilmiş (D,D) rektör (D,T) reaktörden daha hızlı bir üretkendir. Çünkü nötron bakımından daha sonrakinden daha zengindir. Dört yıllık operasyon süresi boyunca zenginleşme oranı %4.5 ile %6.5 arasında elde edilmiştir. Bütün hesaplanan durumlarda pulutonyumun denaturasyonu fuzyon nötronlarına karşı 2 yıllık bir zaman gerekmektedir. Bu süre boyunca, LWR için yüksek kalitede yakıt üretmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The breeding capability of a fusion reactor for 239Pu is analyzed to provide fissile fuel for LWRs as a prospective alternative in addition to the existing methods of nuclear fuel enrichment, such as gas diffusion and gas centrifuge plants. The analysis is conducted for catalyzed-(D,D) and (D,T) fusion reactors. Two different coolants (Li and Li+Be)) are selected for the nuclear heat transfer out of the fissile fuel breeding zone. Depending on the type of the fusion driver and coolant in the fission zone, fusion power plant operation periods between 1 8 and 42 months are evaluated to achieve a fissile fuel enrichment quality between 3 % and 4 %, under a first-wall fusion neutron energy load of 5 MW/m2 and a plant factor of 75 %. Under the same fusion neutron energy load on the first-wall, a catalyzed (D,D) fusion reactor can breed faster than a (D,T) reactor because the former is richer in neutrons than the latter. During a plant operation over four years, enrichment grades between 4.5 % and 6.5 % are calculated. The denaturation of the plutonium fuel requires about 2 years of irradiation with fusion neutrons for all investigated cases. During this period, it is possible to breed a high quality, but denaturated plutonium for light water reactors.