Grup teknolojisi hücrelerine iş yüklemede uzman sistem yaklaşımı
Expert system approach to the job loading of the group technology cells
- Tez No: 65633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN TORKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Günümüzde imalat işletmeleri hala imalat sürelerinin uzunluğu, yan mamul envanterinin yüksekliği ve tezgahlardan yararlanma oranlarının düşük olmasından şikayet etmektedirler. Bu şikayetlerin azalmasında Hücresel İmalat Sistemleri ve Grup Teknolojisinin (GT) önemli rol oynadığı endüstriyel raporlar ve literatürden anlaşılmaktadır. Grup Teknolojisi (GT) ve Hücresel İmalat Sistemleriyle ilgili literatür genellikle GT ve Hücresel İmalat Sistemlerinin tasarımı ile ilgili konularda yoğunlaşmıştır. Hücresel İmalat Sistemleri ve GT Hücrelerinde Üretim Planlama ve Kontrolla ilgili konularda ve özellikle GT Hücrelerine grupların ve gruplardaki işlerin yüklenmesi ve çizelgelemeyle ilgili çalışmalar çok azdır. Bu çalışmada; GT Hücrelerine bir kısmı daha önce literatürde yer alan, bir kısmı da bu tez kapsamında geliştirilen yükleme kuralları (kriterler) ile yüklemeler yapan iki ayrı benzetim modeli geliştirilmiştir. GT Akış Tipi ve GT Hücre Tipi İmalat düzenlemeleri için geliştirilen bu modeller ile, değişik hücre karakteristikleri altında hangi yükleme kuralının, daha önceden belirlenen performans kriterlerine göre daha iyi sonuç verdiğim bulmak amacıyla deneyler yapılmış ve bulunan deney sonuçlan analiz edilmiştir. Benzetim modelleri ile yapılan deneylerde, GT hücresinin Akış Tipi veya Hücre Tipi olması, hücrenin yüksek, orta ve düşük kapasitelerde yüklenmesi ve hücrede bulunan tezgahların bütün işlerde tamamının kullanılıp, kullanılmaması gibi karakteristiklerdeki performans sonuçlan irdelenmiştir. Deney sonuçlarının mukayesesinde ise performans biterleri olarak, Ortalama Toplam Akış Zamanlan, Proses İçi Envanter ve Tezgahların Kullanılmama Oranlan ele alınmıştır. Benzetim deneylerinin çalıştırılması ve deney sonuçlarının elde edilmesi uzun zaman almaktadır. Karar mekanizmalarının daha hızlı karar almalarını sağlamak amacıyla, bilgi tabanını daha önce çalıştıran benzetim deney sonuçlarının oluşturduğu bir uzman sistem programı geliştirilerek sonuçlara daha hızlı ulaşım sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Manufacturing Industries generally complains from the long manufacturing periods, the amount of the inventories of the semi-products and poor ratio of the machine utilisation. As mentioned in the various industrial reports and in the other related literature, the Cellular Manufacturing Systems and the Group Technology (GT) play a very important role in reducing these complains. The literature about the Group Technology (GT) and the Cellular Manufacturing Systems generally focus on the design of the Group Technology (GT) and the Cellular Manifacturing Systems. However very little literature is available on“The Production Planning and Control of Cellular Manufacturing Systems and Group Technology.”Specially literature on the subject of“The Loading of the groups and the jobs on the groups, to the GT Cellars and their Scheduling Process”İs less available. In this research two different kinds of Cell Loading Models are handled. One of the models is a regular one that can be seen in the previous studies on this subject but the other one is specially developed within the context of this thesis. With the model that are developed for the GT Flow Type and the GT Cellular Type Manifacturing Regulations, tests are performed in order to find which of loading rules under the different cell characteristics give better results in respect to pre-determined performance criteria. Then the test results are analysed. In these tests, which are performed with the Simulation Models, the results of the characteristics such as the type of the GT cell whether it is a Flow Type or Cellular Type, Loading Capacity of the Cell whether high, medium or low capacity and whether all of the machine within the Cells have been used in all of the jobs are examined. In the comparison of the test results, Total Average Flow Time, Inventory within Process and Non-utilisation ratio of the Machinery have been taken as the performance criteria. Perforations of the Simulation tests and obtaining the test results take considerable time. In order to ensure the decision makers to act rapidly, an Expert System Computer Programme is developed based on the Data-Base of the previously performed simulation tests, so as to reach the results quickly.