EVDE OKSİJEN KONSANTRATÖRÜ İLE SÜREKLİ OKSİJEN TEDAVİSİ ALAN HASTALARDA UZUN KANÜL KULLANIMININ GÜVENİLİRLİĞİ
Reliability of long cannula usage in patients under home oxygen therapy with concentrator
- Tez No: 656354
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE CANAN HASANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Solunum yetmezliği ile takip edilen hastalara uzun süreli oksijen tedavisi (USOT) gerekmektedir. USOT alması gereken hastaların kısa kanüller nedeniyle hareketleri kısıtlanmaktadır. Hastalar cihazın gürültüsü, etrafa ısı yayması, kokusu gibi nedenlerle tedavilerini etkin almamaktadır ve özellikle uykuda cihazın gürültüsü nedeniyle tedavisini gece boyu terketmektedir. Uzun kanüller ile hasta hem odası içinde daha rahat hareket edebilmekte hem de gerekli ihtiyaçlarını yine oksijen alırken giderebilmektedir. Çalışmamızda, USOT alan hastalarda uzun kanülün etkinliği araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde solunum yetmezliğiyle takip edilen ve evde oksijen konsantratörü ile USOT alan 30 hasta çalışmaya alındı. Hastaların 1. gün oksijensiz pulse oksimetre ve Arter Kan Gazları (AKG) analizi ile oksijen saturasyonları değerlendirildi. Daha sonra 1 saat 2 m kanülle 2 lt/dk oksijen alan hastanın tekrar pulse oksimetre ve AKG ile O2 saturasyonlarına bakıldı. Aynı uygulama 2. gün 7.6 m oksijen kanülü ile tekrarlandı. BULGULAR: AKG ile 2m kanülle O2 verilmeden önceki O2 saturasyonları ortalama %76.33±11.22 iken 7.6m kanülle ortalama 76.94±10.7 idi. Aralarında anlamlı fark yoktu. Bir saat 2m kanülle 2 lt/dk O2 aldıktan sonra AKG'ye göre O2 saturasyonları ortalama %88.12±5.12 ve 7.6m kanülle %88±5.25 olup aralarındaki fark anlamsızdı. Benzer çalışma pulse oksimetre ile de eş zamanlı olarak yapıldı. Oksijen tedavisi alırken O2 saturasyonu ortalaması 2 m kanülle %88.7±4.33 iken, 7.6 m kanülle %88.83±4.51 olarak bulundu. SONUÇ: Oksijen verilen hastalarda 2 m kanül ile 7.6 m kanül arasında AKG ve pulse oksimetre takipleri ile belirlenen O2 saturasyon değerleri arasında anlamlı fark olmadığı gösterildi. Uzun kanül kullanımının hastalara getirdiği hareket serbestliği ve hastaların cihazla ilgili şikayetlerinin çözümlenmesi de göz önüne alındığında gerekli hastalarda kullanımının uygun ve emniyetli olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Patients with chronic respiratory failure (CRF) need long-term oxygen therapy (LTOT). Due to the short cannulas, these patients have limited mobility during sessions. Patients don't use concentrator effectively because of the device's noise, temperature and smell. Especially, they do not want to take oxygen therapy during the night because of the noise of oxygen concentrator. On the contrary, with a long cannula, they can move more freely within the room and meet their own needs while taking O2 therapy. In the present study, the effectiveness of long cannula among patients undergoing O2 therapy was investigated. MATERIALS and METHODS: Thirty patients who diagnosed as CRF and take LTOT by oxygen concentrator were enrolled to this study. On the 1st day, the O2 saturation was evaluated via pulse oximeter and arterial blood gas (ABG) analysis prior to the oxygen therapy and after receiving O2 therapy (2L/min) with 2m cannula for one hour. Same procedures were repeated with a 7.6 m cannula on the 2nd day. RESULTS: By ABG analysis, the mean O2 saturation prior to therapy with a 2 m cannula was found to be 76.33±11.22%, whereas it was 76.94±10.7%with a 7.6 m cannula (p >0.05). The mean O2 saturations after therapy with a 2 m cannula for one hour (2 L/min) was 88.12±5.12%and it was 88±5.25%with a 7.6 m cannula (p >0.05). By pulse oximeter, the mean O2 saturations were found to be 88.7±4.33%with a 2 m cannula and 88.83±4.51%with a 7.6 m cannula. CONCLUSIONS: In this study it is demonstrated that there was no significant difference between the 2 m and the 7.6 m cannulas in terms of O2 saturations measured by ABG and pulse oximeter. When considering the ease of patient movement provided and patients' complaints about concentrator resolved by the long cannula, we thought that it could be appropriate and reliable when necessary.