2-hidroksi-4-metoksibenzofenon grubu içeren metalsiz ve metalli ftalosiyaninlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of metal-free and metallicphthalocianins containing 2-hydroxy-4-metoxy benzophenone group
- Tez No: 656378
- Danışmanlar: PROF. DR. ERBİL AĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yapılan bu çalışmada 4-(4-metoksibenzofenoksi)ftalonitril bileşiği sentezlenmiştir. Sentezlenen 4-(4-metoksibenzofenoksi)ftalonitril bileşiğinden metalsiz ftalosiyanin bileşiği elde etmek için DMEA çözücüsü ve DBU (1.8-diazabisiklo[5.4.0]undek-7-en katalizörü varlığında N2(g) atmosferi altında reaksiyon gerçekleştirilerek yeşil renkli metalsiz ftalosiyanin bileşiği (H2Pc) (I) sentezlenmiştir. Metalli ftalosiyanin bileşiklerini elde etmek için azot atmosferinde, DMEA çözücüsü, DBU ve susuz metal tuzları (CoCl2, NiCl2, CuCl2 ve Zn(CH3COO)2) kullanılarak reaksiyon gerçekleştirilerek; kobalt içeren ftalosiyanin bileşiği (CoPc) (II), nikel içeren ftalosiyanin bileşiği (NiPc) (III), bakır içeren ftalosiyanin bileşiği (CuPc) (IV) ve çinko içeren ftalosiyanin bileşiği (ZnPc) (V) elde edilmiştir. Sentezlenen başlangıç maddeleri ve ftalosiyanin bileşiklerinin yapıları elementel analiz, FT-IR, UV-Vis., 13C- NMR, 1H-NMR, TG/DTG ve DTA analiz teknikleriyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-(4-methoxybenzophenoxy)phthalonitrile compound was synthesized. To obtain a metal-free phthalocyanine compound from the synthesized 4-(4-methoxybenzophenoxy)phthalonitrile compound, the reaction is carried out under N2 (g) atmosphere in the presence of DMEA solvent and DBU (1.8-diazabicyclo [5.4.0] undec-7-ene Metal-free phthalocyanine compound (H2Pc) (I) was synthesized. In nitrogen atmosphere, DMEA solvent, DBU and anhydrous metal salts (CoCl2, NiCl2, CuCl2 and Zn(CH3COO)2) were used to obtain the phthalocyanine compound containing cobalt. (CoPc) (II), nickel containing phthalocyanine compound (NiPc) (III), copper containing phthalocyanine compound (CuPc) (IV) and zinc containing phthalocyanine compound (ZnPc) (V) were obtained. The synthesized starting materials and structures of phthalocyanine compounds are elemental analysis was illuminated by FT-IR, UV-Vis., 13C-NMR, 1H-NMR, TG / DTG and DTA analysis techniques.