Bir yer gözlem uydusunun detaylı ısıl tasarımı ve analizi
Detailed thermal design and analysis of an obsvervation satellite in low earth orbit
- Tez No: 656401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETİ DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Uydular uzay ortamında zorlu ısıl yüklere maruz kalmaktadır. Isıl kontrol alt sistemi, uydu ve ekipmanlarının görev ömrü boyunca istenilen asgari ve azami çalışma sıcaklık aralığında tutmakla görevlidir. Bu çalışmada 840 km irtifada bulunmak üzere bir yer gözlem uydusunun detaylı ısıl tasarımı ve ısıl analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Uydunun ısıl matematiksel modeli ve ısıl analizleri yörünge ışınım programı olan Thermica v.4.8.P1 programı aracılığıyla yapılmıştır. En kötü sıcak durum analizleri sonucu uydunun radyatör yeri ve alanları belirlenmiştir. Paneller ile ekipmanlar arasına ısıl iletim katsayıları yüksek ısıl arayüz malzemeleri kullanılmıştır. Uydu panelleri üzerinde toplamda 15 adet radyatör açıklığı ve 0,67489 m2 radyatör alanı, ortaya çıkan çok katmanlı yalıtım battaniye (ÇKYB) alanı ve ısıl arayüz malzemeleri ekipmanların azami sıcaklıkları aşmasına izin vermemiştir. En kötü soğuk durum analizleri sonucunda ise çeşitli çalışma yüzdelerine sahip, termostatik kontrollü toplamda 47,26 W'lık ısıtıcı gücü uydu ekipmanlarının asgari sıcaklıklar altına düşmesini engellemiştir. Ayrıca yapılan ısıl tasarım sonucu elde edilen ekipman sıcaklıkları uzayda görev yapan bir yer gözlem uydusundan alınan sıcaklık verileri ile karşılaştırılıp sonuçların uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Satellites get exposed to severe thermal loads in the space enviroment. The thermal control subsystem is responsible for keeping the satellites and equipment in desired minimum and maximum operating temperature range throughout their service life. In this study, detailed thermal design and analysis of an observation satellite to be located at an altitude of 840 km were carried out. The thermal mathematical model and thermal analysis of the satellite were carried out using the orbital radiation software Thermica v.4.8.P1. Radiator locations and areas were determined as a result of the worst hot situation analysis. Thermal interface materials with high thermal conductivity have been used between panels and equipments. A total of 15 radiator openings on the satellite panels and a radiator area of 0,67489 m2, resulting Multi Layer Insulation (MLI) and thermal interface materials did not allow the equipment to exceed the allowable maximum temperature. As a result of the worst cold case analysis, the heaters power of 47,26 W in total, thermostatically controlled with various duty cycle percentages, prevented the satellite equipment from falling below the minimum temperatures. In addition, the equipment temperatures obtained as a result of the thermal design were compared with the temperature data obtained from observation satellite operating in space and also it was observed that the results were consistent.