Tel örgü ile güçlendirilmiş tuğla duvar panellerin davranışı
Behaviour of brick wall panels strengthened with welded wire mesh
  1. Tez No: 656405
  2. Yazar: SÜLEYMAN AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN AYKAÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkemiz konum itibariyle deprem kuşağı üzerinde yer aldığı için depremlerin meydana gelmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bu yüzden geçmişten günümüze birçok şiddetli deprem meydana gelmiştir. Meydana gelen şiddetli depremlerin yol açtığı can ve mal kayıpları, ileride meydana gelebilecek yeni depremler öncesinde yeni tedbirlerin alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle mevcut binaların güçlendirilmesi önemli bir konu haline gelmektedir. Bugüne kadar yapılan güçlendirme yöntemlerinden birisi de mevcut tuğla duvarın karbon lifli kumaş ile güçlendirilmesi olmuştur. Ancak karbon lifli kumaşların maliyetli olması, gevrek davranışa sahip olması ve yurt dışından ithal ediliyor olması bu yöntemin pratik ve uygulanabilir olmasını engellemektedir. Bu çalışmada, yapılan güçlendirme yöntemlerine alternatif olarak ucuz, yerli üretim olan kaynaklı tel örgülerle mevcut tuğla duvar güçlendirilerek, sistemin deprem performansının artırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 3'ü referans 6'sı güçlendirme olmak üzere toplamda 9 adet ½ ölçekli deney elemanı üretilmiş olup tersinir-tekrarlanır yükler altında testi gerçekleştirilmiştir. Tel örgülerle güçlendirilmiş olan deney elemanlarında dayanım, rijitlik ve enerji dönüştürme kapasitelerinde oldukça artış olduğu görülmüştür. Bununla birlikte tuğla dolgu duvarın gevrek kırılma sonucu parçalanarak duvarın dağılmasının önüne geçilmiştir. Böylelikle olası bir deprem riskine karşı olabilecek göçmelerin önlenebileceği, can ve mal kayıplarının da azalacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since our country is located on an earthquake zone, it is an inevitable fact that earthquakes occur. Therefore, many severe earthquakes have occurred over the years. Loss of life and property caused by severe earthquakes, caused new measures to be taken before earthquakes happen in the future. Therefore, strengthening of existing structures becomes an important issue. One of the strengthening methods made up to now have been to strengthen the existing brick wall with CFRP carbon fiber fabric. However, the cost of CFRP carbon fiber fabrics, having quite brittle stress-strain behavior and being imported from abroad prevent this method from being practical. In this study, it is aimed to increase the earthquake resistance of the system by strengthening the existing brick wall with cheap, home produced welded wire mesh as an alternative to reinforcement methods. Within the scope of the study, a total of 9 half-scale test specimens, 3 of which are references and 6 of which are strengthened sprecimens, were tested under reversed cyclic lateral loading. It has been observed that the strength, stiffness and energy absorption of the test specimens, which are strengthened with wire mesh, have increased significantly. In addition to this, the welded wire mesh prevented brittle failure of the brick filling wall. It was concluded that the destruction of several structures can be prevented and loss of life and property can be reduced in this way.