Hipoksi prob olarak radyo işaretli pimonidazol'un sentezi ve in vivo/in vitro değerlendirmeler
Synthesis of radiolabeled pimonidazol as a hypoxia probe and in vivo / in vitro evaluations
- Tez No: 656406
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Biochemistry, Biology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Uygulamalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kanser sözcüğü latince yengeç anlamına gelmekte ve tümörün bedenin herhangi bir bölgesine yengeç gibi ayrılmaz bir şekilde yapıştığını tanımlamak üzere kullanılmaktadır. Günümüzde kalp ve damar hastalıklarından meydana gelen ölümleri, kanser nedeniyle meydana gelen ölümler izlemektedir. Bu nedenle kanserin kontrolü ve önlenmesi çok önemlidir. Tümörler genelde hücrelerin anormal şekilde büyümeleri ile teşhis edilirler. Tümör; normal dokuları aşan, normal dokularla koordine olmayan ve değişime uğradıktan sonra bile aynı şekilde aşırı büyümeye devam eden anormal doku kütlesidir. Bu dokuların anormal büyümesine yol açan en önemli faktörlerden biri olan Vasküler Endotel Büyüme Faktörü (VEGF), hipoksik koşullarda hücrelerden salınarak anjiogenezisi uyarır. Hipoksi ve kanser, üzerinde geniş araştırmalar yapılan önemli bir çalışma alanıdır. Genel inanış,“lokal ileri kanser”tiplerinde hipoksinin temel patofizyolojik etmen olduğu şeklindedir. Öyle ki, lokal ileri aşamadaki pek çok tümör tipinde, tümör dokusunda % 60'a varan oranda hipoksi bulunmaktadır. Hipoksiye maruz kalan tümör hücreleri daha saldırgan fenotipe dönüşmektedir. Hipoksinin, tümör kitlesinin belirli hücre gruplarında tümör progresyonuna yol açtığı son zamanlarda belirlenmiş bir konudur. Birçok tümör tipi için hipoksinin sağkalımı etkilediği anlaşılmaktadır. Hipoksiyle ilgili günümüzde birçok Pozitron Emisyon Tomografisi (PET) ve Tek Foton Emisyonlu Bilgisayarlı Tomografi (SPECT) görüntüleme çalışmaları literatürde mevcuttur (Marcu et al.,2014). Planlanan bu çalışma ile yeni hipoksi probların sentezi ve bunların Tc-99m ve I-131 ile radyo işaretli bileşikleri oluşturularak, hipoksik alanların ve Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF)'nin aynı anda görüntülenmesi hedeflenmiştir. Sentezlenen radyo işaretli hipoksi probların görüntüleme potansiyelleri; başta Meme Adenokarsinoma (MCF-7), Kolon Adenokarsinoma Epiteli (Caco-2) ve Sünnet Derisi Epiteli (BJ) tümör hücreleri olmak üzere farklı hücre hatları üzerinde hücre kültürü çalışmaları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın in vivo deneysel aşamasında ise; Caco2 hücreleri ekilmiş döllenmiş yumurta Korioallantoik Membran Model (CAM) membranına, sentezlenen hipoksik ajanlar enjekte edilerek, mikroskobik görüntüler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer word means crab in Latin language and uses to describe the sticking of tumor to any where of body like a crab. Today deaths by heart and vascular diseases followed by deaths caused cancer. Therefore control and prevention of cancer is very important. Tumors are generally identified by growth of cells abnormally. Tumor beyond the normal tissues, in the same way even after being coordinated with non-normal tissue overgrowth, which is an abnormal mass of tissue that continue to change. Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), which is one of the most important factors that lead to abnormal growth of this tissues, stimulates angiogenesis swing of cells in hypoxic conditions. Hypoxia and cancer are an important area of work done extensive research on. Widely belief,“locally advanced cancer”has been accepted as the basic pathophysiological factors in the types of hypoxia. In fact, in many tumor types in locally advanced stage tumor tissue hypoxia convenience of up to 60 %. Tumor cells which are exposed to hypoxia have more aggressive phenotype. It is recently identified issue that hypoxia causes tumor progression in certain cell groups of tumour. For many tumor types, it is understood that hypoxia affects survival. Many contemporary Positron Emission Tomography (PET) and Single Photon Emission Computed Tomography (SPECT) imaging studies related to hypoxia are available in the literature. synthesizing the novel hypoxia probe, their Tc-99m and I-131 radiolabeled compounds and imaging both hypoxic areas and Vascular Endothelial Growth Factor(VEGF) at the same time were planned in this study. Imaging potentials of synthesized radiolabeled hypoxi probes will be determinated by cell culture studies on Breast Carcinoma Cells (MCF-7), Colon Adenocarcinoma Epithelium (Caco-2) and Foreskin Epithelium (BJ) cell lines. In the in vivo experimental phase of the study; microscopic images were taken by injecting the synthesized hypoxic agents to the fertilized egg Chorioallantoic Membrane Model (CAM) membrane with inoculated Caco-2 cells.