Behaviour of brick wall panels strengthed with welded wire mesh under reversed cyclic seismic loads
Tel örgü ile güçlendirilmiş tuğla duvar panellerinin tersinir tekrarlanır deprem yükleri altındaki davranışları
  1. Tez No: 827964
  2. Yazar: OSAMA NASIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KALKAN, PROF. DR. SABAHATTİN AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemiz, coğrafi konumu gereği sık sık depremlere maruz kalır. Depremler, önemli can ve mal kayıplarına sebep olur. Deprem esnasında yaşanan olumsuz durumları azaltabilmek için deprem öncesinde çeşitli önlemler alınması gerekliliği doğmuştur. Bu nedenle, yapım aşamasındaki binaların güçlendirilmesi oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Bu konuyla ilgili bugüne kadar çeşitli çalışmalar yapılmış ancak yapılan çalışmaların maliyetli ve zaman alıcı olmaları, yaygınlık kazanmalarının önüne geçmiştir. Bu çalışmada bugüne kadar yapılan güçlendirme metotlarına bir seçenek olarak, tuğla dolgu duvarların az maliyetli, yerli üretim ve hafif olan tel örgüler ile güçlendirerek deprem performanslarının yükseltilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada üçü referans ve altısı tel örgülü olmak üzere toplam dokuz adet ½ ölçekli deney elemanın üretimi gerçekleştirilmiş olup üretilen elemanların deprem yükleri altındaki davranışları incelenmiştir. Çalışma sonucunda tel örgülü deney elemanlarında dayanım, rijitlik ve enerji dönüştürme değerlerinde artış gözlemlenmiştir. Aynı zamanda tel örgü, duvar bütünlüğünü koruyarak dağılmasını engellemiştir. Böylece deprem ihtimaline karşı yapının göçmesinin engellenebileceği ve deprem sonucunda oluşabilecek can ve mal kayıplarının azalacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is frequently prone to earthquakes due to its geographical location. These seismic movements result in significant casualties and property losses. The necessity for taking various precautions arose to overcome the undesired outcomes during the earthquakes. Consequently, structural strengthening applications at the construction stage has become a very important concern. Various studies have been conducted on this topic so far, yet they did not gain wide popularity as a result of being costly and time-consuming. This study aimed at improving the earthquake performances of the brick infill walls by strengthening with low-cost, domestically-manufactured and light-weight wire mesh during construction as an alternative to the existing rehabilitation methods. In this study, a total of nine half-scale test specimens, including three reference and six strengthened ones, were produced and the behavior of these specimens under earthquake loads was tested. The strength, stiffness and energy dissipation values of the specimens were established to increase significantly with the proposed method. At the same time, wire mesh protected the wall integrity and prevented the disintegration of the walls. Thus, the total and partial collapse of a structure were concluded to be prevented with this method, which will also reduce the risks of casualties and property losses during earthquakes