Üzüm ve vişne çekirdeği yağlarından elde edilen metil esterlerin motor performans ve emisyon karakteristiklerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of methyl esters from the fresh seed oils on the engine performance and emission characteristics
- Tez No: 656521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ONUR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Enerji, insanların her alanda faydalandıkları çok önemli ve vazgeçilmez bir unsurdur. Günümüzde kullanılan en önemli enerji kaynaklarının başında fosil kaynaklı yakıtlar gelmektedir. Fosil kaynaklı yakıtların zamanla tükeniyor olması, zararlı emisyonlarının atmosfere salınıp küresel ısınmayı arttırması, gün geçtikçe fiyatlarının artması gibi nedenler alternatif enerji arayışlarını kaçınılmaz kılmıştır. Bu çalışmada, vişne ve üzüm çekirdeği yağlarından transesterifikasyon yöntemi ile elde edilen biyodizellerin belirli oranlarda (%5, %10, %15, %20) motorin yakıtı ile karıştırılarak farklı yakıt formları (VSNB05, VSNB10, VSNB15, VSNB20, UZMB05, UZMB10, UZMB15, UZMB20) oluşturulmuştur. Hazırlanan yakıt formlarının tek silindirli, hava soğutmalı, doğrudan enjeksiyonlu bir dizel motora ait performans ve egzoz emisyon karakteristiklerine etkisi incelenmiştir. Maksimum tork ve maksimum güç elde edilen motor hızlarında biyoyakıt karışımların sağladığı verilerin motorine göre azaldığı, tüm yakıt türleri için düşük devirlerde özgül yakıt sarfiyatlarının nispeten yükseldiği, 2500 dev/dk motor hızında minimum özgül yakıt sarfiyatı verilerinin sağlandığı, yüksek motor devirlerinde ise özgül yakıt sarfiyatı verilerinin tekrar artış gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, tüm yakıt formları için motor hızı artışıyla beraber egzoz gazı çıkış sıcaklıklarının da arttığı görülmüştür. Tüm yakıt formları için motor hızı artışıyla birlikte CO ile O2 emisyon değerlerinin azaldığı, CO2 emisyonu verilerinin arttığı, biyoyakıt karışımlara ait CO ve CO2 emisyonu verilerin motorine göre daha düşük sağlandığı, düşük motor devirlerinde tüm yakıt türlerinde HC emisyon verilerinin diğer devirlere göre yüksek olduğu, maksimum torkun elde edildiği 2000 dev/dk motor hızına kadar NOX emisyonlarının yükseldiği, bu hızdan sonra emisyonların azaldığı, bunun yanı sıra biyoyakıt karışımlara ait duman koyuluğu değerlerinin motorin yakıtına göre daha az olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is a very important and indispensable element that people benefit from in every field. Fossil-sourced fuels are among the most important energy resources used today. The reasons such as the depletion of fossil fuels over time, the harmful emissions damaging the atmosphere and increasing global warming, and the increase in prices day by day, made the search for alternative energy inevitable. In this study, biofuels were obtained from sour cherry and grape seed oils by the transesterification method, the biofuels obtained were mixed with diesel fuel in certain proportions (5%, 10%, 15%, 20%) and biofuel mixtures (VSNB05, VSNB10, VSNB15, VSNB20, UZMB05, UZMB10, UZMB15, UZMB20) have been provided. Fuel forms prepared; the effects on performance and exhaust emission characteristics of a single cylinder, air cooled, direct injection diesel engine have been investigated. The data provided by biofuel mixtures at maximum torque and maximum power and engine speeds decreased compared to diesel fuel, specific fuel consumption increased at low revs for all fuel types, and a minimum specific fuel consumption value was obtained at 2500 rpm. Specific fuel consumption data increased again after 2500 rpm engine speed. In addition, it has been observed that as engine speed increases for all fuel types, exhaust gas outlet temperatures also increase. For all fuel forms, as the engine speed increases, CO and O2 emission values decrease, CO2 emission data increase, CO and CO2 emission data of biofuel mixtures decrease compared to diesel fuel. HC emissions are high at low engine speeds. NOX emissions increased up to engine speed at which maximum torque was achieved, then decreased. It has been determined that the smoke density values of biofuel mixtures are lower than diesel fuel.