Özofagus varis kanamalı hastalarda etiyolojik sebepler ve tedavi protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of the etilogical factors and treatment protocols in patients with esophageal variceal bleeding
  1. Tez No: 656522
  2. Yazar: DEMET YALÇIN KEHRİBAR
  3. Danışmanlar: UZMAN COŞKUN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Portal hipertansiyonun bir komplikasyonu olarak gelişen özofagus varis kanamasının medikal tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılmıştır. Bunlar içinde en etkin olanları somatostatin ve terlipressin olup, her iki ilaçta günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, portal hipertansiyona bağlı özefagus varis kanamalarının etiyolojilerini ve tedavide kullanılan somatostatinin ve terlipressinin etkinliğini ve güvenirliğini karşılaştırmaktır. Retrospektif ve randomize olarak seçilen 25'er kişilik iki ayrı tedavi grubu oluşturuldu. Tüm olgulara tedavi öncesi endoskopik olarak tanı konularak endoskopik band ligasyonu uygulandı.. Tedavi değerlendirme kriteri olarak hastanede yatış süreleri, nüks kanama oranları, kan ve kan ürünleri transfüzyon oranları ve mortalite oranları hesaplandı. Bu çalışmadaki etyolojik nedenler literatürle uyumlu çıktı. Tedavide somatostatin ve terlipressin arasında anlamlı fark bulunmazken tedavi oranları somatostatin de %56, terlipressinde %60 olarak bulundu. Ayrıca terlipressinin Child A-B'ye etkinliği somatostatine göre daha yüksek, Child C'de daha düşük saptanmıştır. Sonuç olarak, somatostatin ve terlipressin özofagus varis kanamasında birincil tedavide oldukça etkindirler ve güvenli bir şekilde uygulanabilirler.
Özet (Çeviri)
A lot of drug were used in medical teratment of esophageal variceal bleeding which is an important complication of portal hypertension. Among of these, somatostatin and terlipressin are the most effective ones, as both drugs are widely used today. The purpose of this study is to evaluate the etiology of esophageal variceal bleeding due to portal hypertension and compare the efficacy and reliability of somatostatin and terlipressin in the treatment . Two treatment group which are composed of 25 patients were formed as in an retrospective and randomized manner. Before the medical tatment all patients diagnosed with gastroscopy and treated via endoscopic band ligation. Evaluation criteria for the treatment hospital length of stay, rates of recurrence of bleeding, blood and blood product transfusion rates and mortality rates were calculated. Etiological factors in this study were consistent with the literature .There was no significant differences between the treatment of somatostatin and terlipressin, cure rates were 56% and 60% respectively. Also terlipressin was more effective in Child A – B patients than somatostatin but lower in Child C patients. In conclusion, terlipressin and somatostatin are quite effective in the primary treatment of esophageal variceal bleeding and can be implemented safely.