The low-cost carrier model in the Turkish aviation industry with Pegasus Airlines as a case study
Pegasus Havayolları örnek vaka çalışması ile Türk sivil havacılık düşük maliyetli taşıyıcılık modeli
- Tez No: 656539
- Danışmanlar: DR. İBRAHİM MERTOL GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türk Sivil Havacılık sektöründeki hızlı gelişim ve rekabet ortamı, 2003 yılında özel havayollarının iç hat uçuş yapabilmesine izin veren yasanın çıkarılmasıyla başlamıştır. Bu gelişmelere, 1983 yılındaki serbestleşme hareketi, 1990'lı yıllarda yapılan alt yapı çalışmalarıyla yeni havalimanlarının açılması ve özel charter havayollarının piyasaya girmesi ön ayak olmuştur. Tüm dünyada trend olan Düşük Maliyetli Taşıyıcılık (DMT) modeli, Türkiye'de iç hatların serbestleşmesinden sonra, 2005 yılında uygulanmaya başlamıştır. Düşük maliyetli hava taşımacılığında ana prensip, yolculara mümkün olan en düşük fiyattan bilet sunabilmek için, havayolunun maliyetlerini minimize etmesi ve yolcularına sadece zorunlu olan ürünlerin ücretlerini yansıtması üzerine kurulmuştur. Bu çalışmanın amacı Türk sivil havacılık sektörünün 2003 yılından sonraki gelişimi incelenerek, DMT iş modelinin sektöre, topluma, ülkeye katkılarını ve DMT Pazar paylarının büyüme hızını ortaya koymaktır. Bu çalışmada, öncelikle Türk sivil havacılık sektörünün gelişimi ve özellikle 2003 yılından sonraki evrimi incelenmiş. Daha sonra, geleneksel ve DMT iş modelleri incelenmiş, aralarındaki uygulama farklılıkları ortaya konmuştur; Ardından, Pegasus Havayolları ile vaka çalışması yapılarak Türkiye'deki DMT iş modelinin özellikleri ve rekabete etki eden yönleri ortaya konmuştur. Yapılan çalışmanın sonucunda, Türkiye'de havacılığın 2003 yılından sonra hızlı bir gelişime girdiği ve DMT'lerin Pazar paylarının geleneksel havayolu Pazar paylarından çalarak, onlardan daha hızlı büyüdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development and competitive environment in the Turkish Civil Aviation sector began in 2003 with the adoption of a law allowing private airlines to make domestic flights. These developments were pioneered by the liberalization movement in 1983, the opening of new airports with the infrastructure works carried out in the 1990s and the introduction of private charter airlines. The Low-Cost Carrier (LCC) business model, which was trendy in the world in that period, began to be implemented in Turkey in 2005, after the liberalization of the domestic routes. The main principle in low-cost air transport is based on minimizing the costs of the airline and reflecting the prices of only mandatory products to its passengers, in order to offer the lowest possible price. The aim of this study is to examine the development of the Turkish civil aviation sector after 2003 and to reveal the contribution of the LCC business model to the industry, society and the country and to present the growth rate of LCC market shares. In this study, first, the development of the Turkish civil aviation industry and its evolution, especially after 2003, were examined. Then, traditional and LCC business models are examined and the differences between their applications are presented; Then, by conducting a case study with Pegasus Airlines, the characteristics of the Turkish LCC business model and the aspects affecting the competition were revealed. As a result of the study carried out, it was determined that the aviation industry started to develop rapidly after 2003 in Turkey and the market shares of LCC's were stealing from traditional airline market shares and growing faster than them.