Sarımsaklı sulama tesisinin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri
Current status of Sarimsakli irrigation network, problems and solutions
- Tez No: 656613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, 1968 yılında işletmeye açılan Sarımsaklı sulama tesisinin mevcut durumunu ortaya koymak, sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; 2011-2019 yılları arasında DSİ tarafından hazırlanmış teknik raporlar gözden geçirilmiş ve sulama tesisi yerinde incelenerek tesisin mevcut durumu ve eksikleri tespit edilmiştir. Yapılan değerlendirme neticesinde sulama oranı %90 ve sulama randımanı %46 olarak tespit edilmiştir. Bu değerler sulama oranı noktasında Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde olduğu, sulama randımanı noktasında ise Türkiye'deki sulamaların randıman değerlerine benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında tesise yönelik en önemli sorunlar; tesisin hemen her bölümünde bakım ve onarıma ihtiyaç olduğu, özellikle sağ ana kanal ve tüm kanal çevrelerinde yer alan yabancı ot problemi, sağ ana kanalın beton kaplamasında meydana gelmiş kırık ve çatlakların bulunduğu ayrıca sulama sahasında randımanın ciddi oranda düşmesine neden olan ilkel sulama yöntemleri ile sulama yapıldığı tespit edilmiş ve bu sorunların çözümüne yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared in order to reveal the current status of the Sarımsaklı ırrigation scheme, which was opened in 1968, to determine its problems and to offer solutions to those problems. In accordance with this purpose; technical reports prepared by DSI between 2011 and 2019 were reviewed and the irrigation facility was examined on site and the current situation and deficiencies of the facility were determined. As a result of the evaluation, the irrigation rate was determined as 90% and the irrigation efficiency as 46%. This value is well above the average irrigation rate of Turkey, while the irrigation efficiency was found to be similar to efficiency values of the other irrigation schemes in Turkey. Besides, the most important problems regarding the facility were identified as; there is a need for maintenance and repair in almost every part of the facility, especially the weed problem in the right-bank canal and all the canals, fractures and cracks in the concrete-paved right-bank main canal, and irrigation with primitive irrigation methods that cause a serious decrease in the yield in the irrigation area. Recommendations were provided for the solution of these problems.