The influence of the East India Company on Asian politics by analyzing the social and political change of China in the 19th century
Doğu Hindistan Şirketi'nin Asya siyaseti üzerine etkileri: 19 yüzyıl Çin'deki siyasi ve sosyal değişimin bir analizi
- Tez No: 656621
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
19. yüzyıl tüm ulusların tarihi bakımından çok zorlu bir dönem olarak nitelendirilebilir. Bu dönemde özellikle doğu ve batı arasında çok sayıda çatışmalar yaşanmış ve dünyanın her bir yerinde devrimler patlak vermiştir. Bu nedenle 19. yüzyıl aslında bir ölüm-kalım devri olarak da nitelendirebilir. Bu savaştan mağlup çıkanlar ise kendilerini yeni dünya düzenine kanıtlamakla yükümlüdürler. Bu dönemde doğuda Qing Hanedanlığı başta İngiliz ve Fransız gibi birçok sömürgeci devlet tarafından baskı altındaydı. Bu egzotik toprakların Doğu Hindistan Şirketi tarafından keşfiyle Batı, ipek, çay gibi Avrupa halkının temel tüketim unsurlarını oluşturan Çin ve Hint mallarına yavaş yavaş bağımlı hale geldi. Ancak o dönemde İngilizlerin Çin ile takas edebileceği ve çayla rekabet edebilecek bir ürünü yoktur. Bengal ve Assam'ın kontrolünün İngilizlerin eline geçmesiyle buradaki afyon tarımı İngilizlere kısa bir süre içinde ticaret açıklarını kapatma fırsatı verir ve afyon ticareti yüzyıldan az bir sürede Mançu Qing'i İngilizlere bağımlı hale getirir. Afyon ticareti, İskoç kaçakçıları ve İngiliz işletmeleri tarafından küçük boyutta başlatılsa da daha sonra Qing yüksek mahkeme memurlarının birçok yönden yasaklamaya çalıştığı kaçınılmaz bir ticari faaliyet haline gelmiştir. Afyon ticaretini engelleme girişimlerinin Çin'e yaptırımları büyük olmuştur ve sonunda yenilmez ve üstün Qing imparatorluğuna olan inanç kaybolmuştur. Çinliler ise bu aşağılanma yüzyılından sonra yüzlerini Batı'ya çevirir ve bugün dünyanın süper güçlerinden biri olan Modern Çin'in oluşması için ilk adımlar atılır. Olayları neden sonuç ilişkisine bağlayan ve emperyalizmin Çin üzerindeki etkilerine dikkat çekmek isteyen bu çalışma da Doğu Hindistan şirketinin, daha sonra İngilizlerin 19. yüzyılda Çin toplumu ve siyaseti üzerindeki etkisini analiz ederek Çin'in nasıl modern bir ulus devlete dönüştüğünü incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The 19th century had been a very challenging period for nations. There had been many revolutions and clashes between civilizations, especially between the East and the West. Therefore, the period can be called the period of survival, time to prove thyself to the new world order. At that time on the east, the Qing Dynasty was also joined to the period of transformation, mainly challenged by British, French, and others. For the Chinese, it was the period of witnessing the bitter face of imperialism and constructing the core elements of the modern nation-state. It was the period that goes to the origins of today's Chinese problems, such as the Hongkong crisis. By the discovery of these exotic lands, the West gradually became dependent on Chinese and Indian goods such as silk, tea, and a variety of spices for their daily usage. However, at that time, the British had no competitive products in exchange for Chinese goods. By dominating Bengal and Assam, the Opium plantation gives the British the opportunity of closing their trade deficits within a short period and made the Manchu Qing dependent on the British Empire. The opium trade was started by small groups of smuggler Scots and British enterprises but later became an inevitable trade activity. Although Qing high-level court officers tried to ban in many ways, their attempt to prevent the Opium trade brought a series of disasters into China. The belief in omnipotent China was lost, and the Chinese had to understand the West in order to evolve into one of the world's superpowers today. This research paper by drawing attention to the effects of imperialism on China examines how China transformed into a modern nation-state by analyzing the influence of the East Indian company, later on, the British, on Chinese society and politics in the 19th century.