Hz. Peygamber'in hutbe ve hitabeleri
The sermons and the orations of Hz. Prophet
  1. Tez No: 656622
  2. Yazar: SALİHA ÖZDEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Hz. Peygamber dinî tebliğ ve irşad amacıyla hutbe irâd ettiği gibi, sosyal hayatta yaşanan bazı olumsuzlukları da yine hutbeler aracılığıyla düzeltmiş, yaşanan sorunların çözüme kavuşmasını sağlamıştır. Bu noktada hutbeler, sadece hutbeyi irâd eden kişinin değil aynı zamanda toplum gündeminin yansıması olarak da ortaya çıkan metinlerdir. Hz. Peygamber'in hutbeleri ile yaşanan olaylar arasındaki bağlantının tespiti için yapılan bu çalışmada karşılaştırmalı metin tenkidi yöntemi kullanılmıştır. Farklı zaman ve zeminde irâd edilen on hutbenin ele alındığı çalışmada, altı hutbe metninin içeriği ile tarihsel zemin arasında bağ tespit edilmiştir. Dört hutbe metninde yaşanan olayın metinde doğrudan yer aldığı tespit edilirken, iki metinde bu ilişki dolaylı olarak rivayetlerlere yansımıştır. Dört hutbe metninin ise yaşanan olaylarla hiçbir bağlantısı tespit edilememiştir. Tarihsel zeminin tespit edilmesi, hutbelerin Hz. Peygamber'e aidiyeti noktasında güçlü veriler sunduğu gibi hutbe içindeki sözlerin doğru bağlamda anlaşılmasına da katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As Hz. Muhammed, the Prophet, gave a sermon for religios preaching and guidance, he also corrected same of the negativites in social life through sermons and ensured that the problems experienced were resolved. At this paint, sermons are texts that emerge not only as a reflection of the person who preaches the sermon, but also the society's agenda. Comperative text criticism method was used in this study which was conducted to determine the connection between the sermons of Hz. Muhammed, the Prophet, and the events experienced. In the study, which deals with ten sermons preached at different times and grounds, a link between the content of the six sermons and the historical background has been determined. While it was determined that the incident that happened in the text of the four sermons was directly included in the text, this relationship was indirectly reflected in the rumors in two texts. No connection between the text of the four sermons and the event was determined. It was concluded that the determination of the historical grounds provides strong data on the belonging of the sermons to Hz. Muhammed and contributes to the understandig of the words in the sermons in the correct context.