St elevasyonlu miyokard enfarktüsü sonrası advers remodelingin t1 haritalama ve ekstrasellüler volüm fraksiyonu ile değerlendirilmesi'3t kardiyak mrg çalışması'
Evaluation of adverse remodeling by t1 mapping and extracellular volume fraction after st-elevation myocard infarcus'3t cardiac mri study'
  1. Tez No: 656633
  2. Yazar: ÖMER FARUK ATEŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN KARABEKİR ERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, miyokard enfarktüsü (MI) geçiren hastalarda, enfarkte olmayan miyokardda oluşan advers remodelingin yeni gelişen yöntemler olan T1 haritalama ve ekstrasellüler volüm (ECV) hesaplama teknikleri ile gösterilmesi, T1 relaksasyon değerleri ve ECV'nin prognostik değerinin gösterilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma populasyonu, en az 6 ay önce ST elevasyonlu MI (STEMI) geçiren hastalar ve sağlıklı kontrol grubundan oluşmaktadır. Remodelingi etkileyebilecek MI dışındaki patolojiye sahip olan hastalar ve yeterli görüntü kalitesine ulaşılamayan olgular çalışmadan dışlanmıştır. Olguların 2. hafta ve 6. ay ejeksiyon fraksiyon değerleri (EF), diastol sonu volümleri, MI hacmi, MI yaygınlığı, transmuralite, mikrovasküler obstrüksiyon (MVO), kardiyak manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile değerlendirildi. MVO ve fokal enfarkt değerlendirmek için geç faz kontrastlı görüntüler (LGE) kullanıldı. STEMI grubunda T1 haritalama ve ECV ölçümleri enfarkte olmayan miyokarddan yapıldı. T1 haritalama yöntemi olarak MOLLI tekniği kullanıldı. Başlangıç EF'si %40'ın altında olan ve takip sırasında EF'si %40'ın üzerine geçmeyen hastalar ile EF'si başlangıçta %40'ın üzerinde olmasına rağmen takip sırasında %40'ın altına gerileyen olgular, advers remodeling grubuna dahil edildi. Advers remodelingi olan ve olmayan grup ile STEMI grubu ile kontrol grubu arasında nativ T1 ve ECV değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca STEMI grubunda prognostik belirteçler ile T1 relaksasyon değerleri ve ECV ilişkisi de değerlendirildi. Korelasyon analizleri için Spearman ve Pearson korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya 31 hasta, 22 kontrol grubu dahil edildi. 31 hastanın 11'inde advers remodeling, 7'sinde MVO tespit edildi. MI ve kontrol grubu arasında, nativ T1 değerleri arasında fark olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı ölçüde değildi (p=0.624).
Özet (Çeviri)
Background: T1 mapping and extracellular volume (ECV) estimation are emerging techniques in radiology that may be used as a valuable tool for assessment of ischemic myocardial injury. This study aims to demonstrate adverse remodeling in the non-infarcted (remote) myocardium of post myocardial infarct (MI) patients as well as comparison of native T1 values and ECV values between post-MI patients and normal controls. We also evaluate the prognostic value of T1 relaxation and ECV scores post-MI patients. Methods: Following the approval of institutional review board, patients with history of ST elevated MI (STEMI) and healthy controls were included the study between (February 2015- June 2015) in Ataturk Training and Research Hospital Department of Radiology. Patients with diseases that may affect myocardial remodeling other than MI, and patients having suboptimal imaging quality were excluded. Follow-up were scheduled at two weeks and sixth month post-MI; prognostic indicators including ejection fraction (EF), end-diastolic volume, MI volume and MI extent, transmurality, and microvascular obstruction (MVO) were assessed using cardiac magnetic resonance imaging (cMRI). Remote myocardium were used to perform T1 mapping (MOLLI method) and ECV calculation. Adverse remodeling was classified in MI patients with initial and follow up EF of less than 40% or patients with initial EF of equal or more than 40% but worsening follow up EF. Native T1 values and ECV scores were compared between patients with MI and adverse remodeling, patients with MI without adverse remodeling and control group. Association of prognostic indicators and T1 values and ECV scores were also evaluated. Spearman and Pearson analysis was performed for correlation analysis. Results: 31 patients and 22 healthy control were included to study. Of the 31 patients, 11 had adverse remodeling, whereas 7 had MVO. There was no difference in native T1 value between MI and control group (p=0.624), but ECV scores were significantly higher in MI group (ECV scores in MI group vs.