Modern İslami siyasal düşüncede devlet kavramı: Yusuf el-Karadavi ve Raşid el-Gannuşi'nin İslam devletine yönelik yaklaşımları
The concept of state in modern Islamic political thought: Yusuf al-Qardawi ve Rachid al-Ghannuchi's perception of Islamic state
- Tez No: 656688
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT EMRAH BERİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez, 19. yüzyıldan bu yana Modern İslam siyasal düşüncesinde devlet kavramını, Müslüman entelektüellerin Modern devlet kavramına, özellikle demokrasiye nasıl yaklaştıklarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Modern zamanlarda, özellikle Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra, bazı Müslüman aydınlar, daha spesifik olarak İslamcılar, halifeliğin bir alternatifi olarak Modern devlete karşıtı bir İslam devleti kavramını geliştirmeyi çalışmışlardı. Müslüman entelektüellerin yazınında Modern devletin çeşitli terimlerine açıklama getirilmeye çalışıldı ve İslam Devleti algısı bugünlerde önemli bir konu olduğu kadar tartışmalı bir konu haline gelmiştir. İlk İslamcı aydınlar, Modern devlet, yani demokrasi, ulus devlet, liberalizm veya laiklik terimlerini genellikle reddederken çağdaş İslamcı aydınlar olumlu bir yaklaşım sergiledi. Bugünlerde, Müslüman demokrasi terimi, özellikle Arap baharından sonra, çağdaş İslamcı aydınların yazılarında İslam Devletine yeni bir yaklaşım olarak ön plana çıkmıştır. Bu araştırma, İslamcı aydınların İslam Devleti kavramına her iki yaklaşımlarını kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Yaklaşımları analiz etmek amacıyla, 19. yüzyıldan bu yana Modern zamandaki Müslüman aydınların devlet algısını, özellikle Yusuf el-Karadavi ve Raşid-el-Gannuşi'nin devlet algısını tartışacaktır. Bu tezin Modern İslam siyasal düşüncesinde devlet kavramını anlamasına Akademi'ye önemli katkıda Sağlanacağını umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the concept of state in the Modern Islamic political thought since the nineteen century that how Muslim intellectuals approach to the concept of Modern state specifically to the democracy. In Modern time, some Muslim intellectuals, more specifically the Islamists intended to develop the concept of an Islamic state to respond to the Modern state as an alternative of the caliphate, particularly after the decline of the Ottoman Empire. The perception of the Islamic State has become a crucial as well as a controversial issue in the writings of Muslim intellectuals to respond to several terms of Modern state. Early Islamist intellectuals generally rejected the terms of Modern state, i.e. democracy, nation-state, liberalism or secularism where contemporary Islamist intellectuals responded more positive way. Now a day, the term Muslim democracy has come in front as a new approach of the Islamic State, particularly after the Arab spring within the writings of contemporary Islamist intellectuals. This research broadly analyzes both of these approaches of Islamist intellectuals to the concept of the Islamic State. To analyze the approaches, it will discuss the perception of the state of Muslim intellectuals in Modern time since 19th century, specifically the perception of Yusuf al-Qaradawi and Rachid al-Ghannouchi. It is hoped that this thesis significantly contributed to Academia to understand the concept of state in Modern Islamic political thought.