Hastaların hekim algısı ve algının hastane tercihine etkisi 'Ankara ili Çankaya ilçesi'
The perception of patients and the effect of the perception on hospital preference 'Ankara province Çankaya district'
- Tez No: 656687
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde sağlık hizmetleri daha önceden var olmayan ve tanımlanamayan salgın hastalıkların da ortaya çıkışı ile birlikte çok önemli bir boyut kazanmıştır. Sağlık hizmeti hekimler ve yardımcı sağlık personeli eliyle sunulan, teknik ve teorik olarak özel uzmanlık gerektiren bir süreçtir. Dolayısıyla hizmeti alanların doğruluğunu tıbbi olarak sorgulayamadığı, ancak hizmet aldığı hekimi, kurumu ve kuruma ait tüm çalışanları, süreçleri algısal olarak değerlendirebildiği bir süreçtir. Bu süreçte en çok ön plana çıkanlar ise hekimlerdir. Sağlık hizmetinden faydalananlar bu süreçlerde hekimler ve hizmet aldıkları kurumlar hakkında bir algı geliştirir ve bu algıyı yakın çevresiyle de paylaşır. Hekim ve hastane araştırma sürecinde bir takım verileri değerlendirerek seçim yapan hastalar, hizmet aldıkları süreçte de bu verileri işlemeye ve genel bir kanaat oluşturmaya devam ederler. Bu çalışma; Ankara ili Çankaya ilçesi sınırlarında yaşayan ve son bir yıl içerisinde özel, kamu ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti talebinde bulunan hastaların hekim algısının hastane tercihleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ankara ili Çankaya ilçesinde yaşayan ve son bir yıl içerisinde sağlık hizmeti talebinde bulunan toplam 755 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hastaların hekimlere duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilmesi bir başka deyişle hekimle kolay iletişim kurabilmesi; hekim algısını kuvvetlendirmektedir. Bir diğer açıdan güven boyutuna baktığımızda hastaların güler yüzlü hekimlere daha fazla güvendiği, günümüzün teknoloji çağı olması nedeniyle hastaların tercih ettikleri hekim ve hastaneler için internetteki olumlu yorumları referans aldıkları görülmektedir. Bu noktada hekim ve hastanelerin internet mecrasındaki çalışmalarını ihmal etmemeleri gereklidir.
Özet (Çeviri)
Today, health services have gained a very important dimension with the emergence of epidemic diseases that did not exist before and could not be identified. Health service is a process that is provided by physicians and auxiliary health personnel and requires special expertise in technical and theoretical terms. Therefore, it is a process where service users cannot medically question the accuracy, but the physician, institution and all employees belonging to the institution can evaluate the processes perceptually. In this process, physicians are the most prominent. Those who benefit from health services develop a perception about physicians and institutions they receive service from, and share this perception with their immediate environment. Patients who make a selection by evaluating some data during the physician and hospital research process, continue to process these data and form a general opinion while they receive services. This work; It was carried out in order to investigate the effect of physician perception of patients living within the borders of Çankaya district of Ankara province and requesting health services from Private, Public and University hospitals in the last one year. A questionnaire was applied to a total of 755 people who live in Çankaya district of Ankara and have requested health services in the last one year. According to the results of our research patients' ability to express their feelings and thoughts to physicians easily, in other words, to communicate easily with the physician; It strengthens the perception of the physician. When we look at the dimension of trust from another point of view, it is seen that patients rely more on friendly physicians, and because of today's technology age, patients take positive comments on the internet for the physicians and hospitals they prefer. At this point, physicians and hospitals should not neglect their work on the internet.