Mobbing ve tükenmişliğin sinizm üzerine etkisi: Doğubayazıt örneği
The effect of mobbing and burnout on cinism: Sample of Doğubayazıt
- Tez No: 656692
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; tükenmişliğin mobbing ve sinizm arasındaki ilişkide aracılık rolünü incelemektir. Mobbingi ölçmek için Aiello, Deitinger, Nardella ve Bonafede (2008) tarafından geliştirilen mobbing ölçeği; tükenmişliği ölçmek için Maslach (1981) tarafından geliştirilen tükenmişlik ölçeği ve sinizmi ölçmek için Brandes, Dharwadkar, Dean (1992) tarafından geliştirilmiş sinizm ölçeği kullanılmıştır. Doğubayazıt'ta çalışan 303 öğretmen üzerinde yapılan bu çalışmanın verileri çözümlenirken IBM SPSS Statistics 23.0 programı kullanılmış olup güvenirlik ve geçerlilik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca Mobbing, tükenmişlik ve sinizmin cinsiyet, medeni durumu ve meslek değiştirme düşüncesi konularında demografik değişkenlere göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için t testi yapılmıştır. Mobbing ve sinizm arasındaki ilişkide tükenmişliğin aracılık rolünü belirlemek amacıyla Baron ve Kenny'nin (1986) dört aşamadan oluşan“Nedensel Adım Yaklaşımı”kullanılmıştır. Aracılık modelinin istatistiksel olarak anlamlılığını belirlemek için yapılan“Sobel Testi”sonucunda aracılık modelinin anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda mobbingin tükenmişlik ve sinizm üzerinde doğrudan etkisi olduğu ve tükenmişliğin sinizmi doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca; mobbingin sinizm üzerindeki etkisinde tükenmişliğin 'kısmi aracı' değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; To examine the mediating role of burnout in the relationship between mobbing and cynicism. Mobbing scale developed by Aiello, Deitinger, Nardella and Bonafede (2008) to measure mobbing; Burnout scale developed by Maslach (1981) to measure burnout and cynicism scale developed by Brandes, Dharwadkar, Dean (1992) were used to measure cynicism. IBM SPSS Statistics 23.0 program was used while analyzing the data of this study conducted on 303 teachers working in Doğubayazıt. Also reliability, validity, correlation and regression analysis were performed to analize the data. In addition, a t-test was conducted to determine whether mobbing, burnout and cynicism differ significantly according to demographic variables in terms of gender, marital status and thought of changing profession. In order to determine the mediating role of burnout in the relationship between mobbing and cynicism, Baron and Kenny's (1986)“Causal Step Approach”consisting of four stages was used. As a result of the“Sobel Test”conducted to determine the statistical significance of the mediation model, the mediation model was found to be significant. As a result of the study it is found that; mobbing has a direct effect on burnout and cynicism,burnout directly affects the cynicism. Also, İt is concluded that burnout is a“partial mediator”variable in the effect of mobbing on cynicism.